Yeni Nesil Çocuk Sorunları ve Çözümleri 4

Yeni nesil çocuklarda genellikle belli başlı görünen bazı sorunlar yer alıyor. Bu sorunlar ise teknolojiye merak, hayal dünyasının gelişmemesi, şımarıklık, ağlayarak istediklerini elde etme, saygısızlık ve öğrenmeye olan isteğin az olmasıdır.

Eski zamanlarda çocuklar genellikle sokaklarda oynar, kendi oyuncaklarını kendileri yapar, onlara verilen veya alınan en ufak şeyin değerini bilir, ailesine karşı saygı duyardı. Şimdilerde ise eğitimli eğitimsiz herkesin çocuk sahibi olması, günümüz yaşam koşulları ve çocukları büyütme şekilleri göz önüne alınınca çocuklarda belli başlı sorunlar ortaya çıkıyor. Aileler genellikle çocuklarla ilgilenmek onlara önemli bir şeyler öğretmek yerine ellerine telefon veya tablet verip susturuyorlar. İstedikleri her şeyi istedikleri zaman alıp onları sürekli memnun etmeye çalışıyorlar. Çocuklarını mutlu etiklerini düşünüp aslında sorunlu bireylerin yetişmesine neden oluyorlar. Yeni nesil çocuk sorunları ve çözümleri için aileye düşen görevler;

Çocuğunuzu Teknolojiden Uzak Tutun

Çocuğunuzu başınızdan atmak için eline teknolojik aletler vermek yerine onunla zekasını, hayal dünyasını, gözlem yeteneğini geliştirecek oyunlar oynayın. Bu konulara yönelik oyuncaklar alın. Hayvanlar ile sürekli iletişim halinde olmasını sağlayın. Mutlu, hayal gücü yüksek, sorumluluk sahibi çocuklar büyütmek için teknolojiyi zamanı gelince onlara sunup öğretin.

Çocuğunuzu Teknolojiden Uzak Tutun

Ödül Ceza Sistemini Uygulayın

Çocuklar genellikle her istediklerini hemen ya da istedikleri zaman yaptırmak ister. Bu yüzden genelde kendi istedikleri gibi olmazsa ihtiyaçları ağlamak, sinirlenmek, eşyalara zarar vermek gibi davranışlar içerisine girebilir. Bu tür can sıkıcı ve sağlıksız davranışları engellemek için ödül ceza sistemini uygulayın. Sizden herhangi bir şey istediğinde onun çabalaması ve istediği için emek vermesi için ona bir görev verin. görevi yerine getirdiğinde istediğini ödül olarak verin. Böylece çaba sarf etmenin değerini anlayıp sorumluluk sahibi bir birey olarak yetişecektir.

Ödül Ceza Sistemini Uygulayın

Saygılı ve Sevgili Olmasını Sağlayın

Çocuğunuzun saygılı olması tamamen size bağlıdır. Çocuğunuz yanınızdayken konuşma biçiminize, hareketlerinize dikkat edin. Çocuklar büyüme çağında etrafı gözlemler ve analiz eder. Genellikle sizin söylediklerinizi, yaptıklarınızı yaparlar. Bu yüzden onlara saygıyı aşılayın. Sevgi ve iyi niyetli bir kalbi olması için ona sarılmanın, öpmenin ve sözcüklerin etkisini gösterin.Kısacası onun için örnek bir birey olun.

Saygılı ve Sevgili Olmasını Sağlayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.