Anlamlı sözler - Güzel anlamlı sözler yazılı resimler 319

Uygurların göçebe hayattan yerleşik hayata geçmeleri ve temsil ettikleri dini inançları nedeniyle sanat bakımından ilerlemişlerdir. Uygurlar, mimari, resim, heykel, yazı gibi sanat alanlarında eserler oluşturmuşlardır. Özellikle mimari, resim ve heykel gibi alanlarda, onlardan sonra gelen nesilleri, dönemleri de etkilemişlerdir. Uygurların budist tapınak ve mezar yapıları önemli derecede gelişmişti. Uygurların bu başarılı eserleri aynı zamanda Karahanlılar, Gazneliler, Büyük Selçuklular, Moğollar gibi devletleri mimari açıdan etkilemiştir. Duvar süslemelerinde ve minyatürleriyle Arap, Selçuklu ve Osmanlı sanatına kaynaklık etmiştir.

Uygurlar dışında, diğer devletlerde o zamana ait eserler çok az derecededir. Bunun nedeni ise Türklerin yerleşik hayattan çok göçebe hayat tarzı yaşamaları ve o devletlerin daha çok askeri teşkilat yapılanmasına sahip olmalarıdır.

Uygur Sanatı
Uygur Sanatı

Uygurların yaptığı eserlerin çoğu dini konuları esas almıştır. Duvarlara yaptıkları resimlerde büyük çoğunlukla dini konuları ele almaları yanında av sahnelerini, yaşadıkları çevreyi, günlük hayatı ve sosyal konulara ait eserlerde vermişlerdir. Bazen resmini yaptırmak isteyen bir kişinin portre özelliği taşıyan resimlerde yapmışlardır.

Uygur resim sanatlarında ele alınan Orta Asya kültür ortamını yansıtmakta başarılı omuşlar ve yaptıkları bu eserleri dönemin önemli kültür merkezlerine ihraç etmişlerdir.

Bu toplum, geliştirdikleri çeşitli sanat üsluplarını Talas Savaşı itibariyle batıya taşımışlardır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.