Ana Sayfa Deneme Yazıları Türkler Hakkındaki Hadis-i Şerifler

Türkler Hakkındaki Hadis-i Şerifler

4
Türkler Hakkındaki Hadis-i Şerifler
ABD - Mevki: Forvet - Doğum: 2 Temmuz 1989

Sizlerle Hz. Muhammet ve İslam  alimlerinin Türkler hakkındaki Hadis-i Şerif lerinin bir kısmını paylaşıcam.

İlk öncelikle alttaki Osmanlı Armasının sol bölümüne dikkat ederseniz, terazinin altında Kuran-ı Kerim olduğunu görürsünüz. Buda Osmanlı Türklerinin adalet anlayışının Kuran dan geldiği anlamına gelir.

Türklerin Kurana dayalı bu adalet ve Allaha inançları onları heryerde üstün kılmalarını sağlamıştır ve Peygamberimiz tarafından Türkler bir çok Hadisin konusu olmuştur.

http://www.kuaza.com/out.php/i266261_793-arma.jpg

Hz. Muhammed Tarafından söylenen bir hadis ; 

 • Kostantiyye (İstanbul) mutlaka feth olunacaktır.Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır ve o asker ne güzel askerdir.
 • Türk dilini öğreniniz, çünkü Türlerin çok uzun sürecek bir hâkimiyetleri vardır.
 • Benim ümmetimi öyle bir kavim sürüp, kovalayacaktır ki; onların yüzleri (yuvarlak ve) enli, gözleri çekik ve küçük ( ORTA ASYADAKİ TÜRKLERDEN BAHSEDİLİOR ),çehreleri sanki üzeri derilerle kaplanmış kalkanlar gibidirler.Onlar üç defa Arabistan yarımadasına kadar ilerleyeceklerdir.İlk istilada onların önlerinden kaçanlar kurtulacaktır.İkinci istilada hücuma uğrayanlardan bazıları helak olacak vebazıları da canlarını kurtaracaklardır.Üçüncü istilada ise onların kökleri kesilecektir(Artık istilalar son bulacaktır) işte onlar Türkler’dir.

  Nefsim yed-i kudretinde olan ALLAH’a yemin ederim ki,

  Türkler (çok yakın bir gelecekte) atlarını

  Müslüman mescidlerinin direklerine bağlayacaklardır.

  Ebu Davud (Nuseym b. Hammad, Kitabü’l Fiten, Atıf Ktp. No:602,V.121122)

 • [ Divanü Lugatit Türk de geçmektedir. ]Muhammed oğlu Hüseyin oğlu Mahmud derki; Tanrının devlet güneşi Türk burçlarında doğdurmuş olduğunu ve onların mülkleri üzerinde göklerin bütün tegrelerini döndürmüş bulunduğunu gördüm. Tanrı onlara Türk adını verdi ve onları yeryüzünde ikbal kıldı. Zamanımızın hakanlarını onlardan çıkardı. Onları herkese üstün eğledi( savaş ve devlet üstünlüğü)…Diye devam ediyor.
 • Resulullah Efendimiz bir gece rüyasındapeşine önce siyah bir koyunun,sonrada bir beyaz koyunun takıldığını görüyor.Sabahleyin mescid-i saadete gelip namaz kıldırdıktan sonrasırf iltifat olsun diyebu rüyanın yorumunu Ebubekir Sıddık Hazretlerine bırakıyor.Bu iltifata hem sevinen, hem de mahcup olan Ebubekir (r.a):“Mademki, öyle arzu buyurdunuz, yorumunu yapayım.

  Ey Allah’ın Peygamberi Peşinize ilk takılan siyah koyun Arapları,

  sonra da takılan beyaz koyun beyaz bir ırkı temsil eder.

  Yani önce Araplar size inanıp peşinize takılacak,

  sonra da beyaz bir ırk İslam’a girip size uyacak…”

  rüyadaki siyah koyun Arapları,

  beyaz koyun ise Türkler’i işaret etmiştir.

  Çünkü bir müddet sonra beyaz yüzlü olan Türkler İslam’a girmişlerdir.

Bunlar Hadislerin bir kısmıdır. Elimden geldiği kadar eklemeye çalıştım.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.