Türkiye'nin En Temiz Havaya Sahip Yaşanılabilir İlleri 7

2017 yılı sonunda açıklanan hava kirliliği raporu soluduğumuz havanın ne kadar düşük oksijenli olduğunu gösterdi. Sadece 6 ilin havasının temiz olduğu ortaya çıktı. 

Son zamanlarda artan kentsel yapılaşmalar, ormanları yok edip yerine beton yığınlarını getirme sevdası Türkiye’de ki oksijen oranını da gittikçe azaltıyor. Solunan havada yer alan kirlilik oranı ülkemizde gittikçe artıyor. Partikül madde ve kükürtdioksit ele alınarak yapılan hava kirliliği testinde en kirli havaya sahip şehirlerin başında tahmin edildiği üzere tabi ki İstanbul geldi. İstanbul’u Ankara, Adana, Amasya ve Manisa takip etti. Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu yaptığı açıklamada Türkiye’de ki hava kirliliğinin çok ciddi bir boyutta olduğunu ve gereken önlemin bir an önce alınmasını belirtti. Türkiye’nin havası en temiz 6 ili;

1) Artvin

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin havası en temiz iller arasında ilk sırada yer aldı. Gerek doğası gerek yoğun ağaç sayısı ile havadaki Partikül madde ve kükürtdioksit en az olarak belirlendi. Bu maddelerin havaya karışmasını sağlayan faktör insan yoğunluğu, çevre kirliliği ve hava kirliliğini arttıran ısınma yöntemleridir. Yaklaşık olarak 168.255 nüfusa sahip olan hem Artvin doğası hem de temiz havası ile Türkiye’de yaşanılabilir iller arasında yer alıyor.

Artvin

2) Bitlis

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bitlis ili 330.115 nüfusa sahip küçük iller arasında yer alıyor. Bitlis bulunduğu bölge itibari ile kış aylarında sıkça kar gören bir il. Etrafında ise Türkiye’nin en önemli miraslarından Van gölü, Nemrut Gölü, Süphan Dağı gibi yerler bulunmaktadır. Türkiye’de havası en temiz iller arasında Bitlis ikinci sırayı aldı.

Bitlis

3) Eskişehir

Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir Türkiye’nin en kalabalık 25.ili olmasına rağmen temiz hava konusunda 3 sırada yer alıyor.

Eskişehir

4) Yozgat

İç Anadolu bölgesinde yer alan Yozgat Bozok yaylası ile adından sıkça söz ettirmektedir. Yaylaları ve otlakları ile şehrin tamamında yer alan doğa harikaları Yozgat hem yaşanılabilir hem de havası en temiz iller arasında 4.sırada yer alıyor.

Yozgat

5) Kırşehir

İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırşehir havası temiz iller arasında 5.sırada yer aşıyor. Kırşehir 3 Ayak kilisesi gibi önemli tarihi eserlere de ev sahipliği yapıyor.

Kırşehir

6) Kırıkkale

Listenin son sırasında tipik bir Anadolu şehri olan Kırıkkale yer almaktadır. İç Anadolu bölgesinde yer alan Kırıkkale Celal Bayar doğa parkı gibi temiz ve kaliteli solunabilir havanın bulunduğu doğal güzelliklere sahip olması ile biliniyor.

Kırıkkale

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.