Anlamlı güzel sözler - Resimli güzel sözler 125

Migren, kelime olarak baş ağrısı demektir.Dünyada yaklaşık 70 milyon migren hastası vardır.Hayatımızda Migren olmayı tetikleyecek birtakım değişiklikler olabilir.Bunlar; uyku ve yemek düzeni değişiklikleri, yüksek ses ve keskin kokulardır.Bazı zamanlarda migren durumunda kişide bazı değişiklikler gözlenir bunlar ise görme kaybı, ışık çakmaları , vücutta karıncalanmalar vb gibi.Migren kadınlarda daha fazla görülmektedir. Menstrüasyon dönemi ve cinsiyet hormonları etkilemektedir.

Migren ile ilgili çalışmalar varsayımlarla açıklanmış olup bu klinik çalışmalar yapılmadığı anlamına gelmez fakat migrenle ilgili tatmin edici çalışmalar yapılmamıştır.

Migrenli hastalar artık bu ağrıların dinmeyeceğini anlar, vazgeçer yani öğrenilmiş çaresizlik yaşar.Bu olaydan dolayı hastalar tedaviye mesafeli yaklaşır bununla yaşanması gerektiğini düşünür ve çabalamaktan vazgeçer.Bazıları ise reçetesiz ilaç kullanır bu ilaçlar bakkallarda adeta peynir ekmek gibi satılır.Ve hasta bu ilaçlarla tedavi olmaya çalışır.

Yapılan bazı çalışmalarda migrenin genetik olduğu varsayımına varılmıştır.Yani anne ve baba migren hastası ise çocukta migren hastası olacaktır.Bazı bilim adamları Akciğerin görevini yapmaması sonucu vücutta dolaşan kirli kandan kaynaklandığını düşünmüştür.

Bilim adamlarının varsayımları bitmez.Acaba bu migren hastalığından nasıl kurtulabiliriz? Acaba bir doktora git sekte kimyasal ilaç mı alsak tamam alalım Ama  kimyasallar bağımlılık yapıyor Bu da tekrar tekrar almak istiyoruz alıncada krizler artıyor.Ee ne yapalım peki?

Hekimler son dönemlerde yavaş yavaş kimyasal ilaç kullanımını terketmektedir.Ama bu bıçakla keser gibi aniden değil, doz doz.

Artık günümüzde alternatif tıp teknikleri uygulanır oldu her sahada.Bize şifalı otlara bakıp ona uygun şifalı otu bulup tedavi olmalıyız.Ama önce hastalığı kabul etmeli ve psikolojik olarak rahat olmalıyız ve tedaviye gönüllü olmalıyız.

Uzmanlar migren için iki tane şifalı bitkiyi öneriyor.Bu bizi sancılardan kurtaracak kurtarıcımız, kedi otu ve gümüşdüğmedir

Şifalı bitkilerle şifalanmanız dileğiyle…

(Bu makalede yazılanlar derlemedir.)

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir derleme oldu. Gerçekten migren çok kötü bir hastalık ama bu tam olarak hastalıkda sayılmaz. Biraz stres, birazda psikolojik baskı ve sorunlar migrene en büyük sebep. Bu saydıklarımdan uzak kalındığında migren riskini en aza indirebiliriz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.