Anlamlı sözler - Güzel anlamlı sözler yazılı resimler 594

Gün içerisinde toz, toprak, is gibi kirlilik etmenleri saça yapışır ve özellikle fazla yağlı olan saçlarda kepek ve kirlilik oluşur. Saçın kirli olması hem saçın uzamasını engeller hemde saçlarda dökülmeye yol açar. Bu nedenlerden dolayı saçlar hergün yıkanmalıdır. Eğer buna imkan yoksa haftada bir kaç kez banyo yaparak temzilenmesi gerekir. Saçların yıkanmasında şampuan yerine saf zentinyağı kullanılması saçı sağlık bakımından güçlendirir. Kalitesiz şampuanların kullanımı, cildde alerjiye ve saç dökülmesinde hızlandırma gibi olumsuz etmenlere yol açar. Saçları yıkadığımızda ya da banyodan çıktığımızda saçlar, havluyla iyice ovularak kurutulmalıdır ya da saç kurutma makinesi düşük ısıda kullanılarak saçlar kurutulabilir. Saç kurutma işlemi tamamlandıktan sonra gün içinde tarak ya da fırçayla taranmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus sadece kendinize ait olan tarağı kullanmanızdır.

Saç temizliği ve bakımı
Saç temizliği ve bakımı

Kendinize ait olan taraklar sık sık sabunlu olarak yıkanmalıdır. Eğer saç diplerinde kepek oluşumu varsa ılık suyla ve saf zeytinyağıyla yapılmış sabunla saçlar sık sık yıkanmalıdır. Eğer kepek problemi hala devam ediyorsa bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Eğer saçlarda bit yada sirke bulunuyorsa saçlar kısa kestirilmeli, sağlık kuruluşuna gidilmeli ve hekimin önerileri doğrultularınsa özel bit şampuanlarıyla yıkanmalıdır. Bit bulaşmaması için başkalarına ait olan tarakları, fırçaları, şapkaları kullanmamamız gerekir.

4 YORUMLAR

  1. Evet bazı kişilerde kalıtsal bu özellik. Size tavsiyem bir Hastaneye gidmenizdir. Orada size bir kan testi yapacaklardır. O testin sonucuna göre Doktor size bir öneride bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.