Sebastian sözleri - Yazılı Sebastian sözleri resimleri 832

Nes Sendromu, halk arasında gece yeme sendromu olarakta bilinir. Gece yeme sendromu henüz bir hastalık olarak kabul edilmese de bir tür yeme bozukluğu olarak adlandırılabilir. Nes sendromunun daha çok yaşandığı kişileri tespit etmek gerekirse yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kilolu kişilerin yüzdesinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Nes sendromunun ortaya çıkmasında kanıtlanmış kesin nedenler olmasa da genellikle bunalım dönemlerinde, uykusuzluk çeken kişilerde, düzensiz beslenenlerde, gün içinde mutsuz oldukları saatleri yoğun olan insanlar da görülür. Özellikle mutsuzluk gibi psikolojik nedenlere bağlı sebeplerle ortaya çıktığı tespit edilen Nes sendromu aslında sanıldığından çok daha ciddi bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Gece uykusuzluk çeken ve buna bağlı olarak geceyi mutfakta geçiren kişilerde yaşanan şişmanlık, geceleri yemek yenmeye devam edildikçe kişinin genel sağlığını tehdit edebilecek boyutlarak kadar gelir. Gecenin belli bir saatinden sonra yenilen ağır yemekler kişinin uyumasını engellediği gibi alınan bu yiyeceklerin yakılması da imkansız hale gelir.

Nes (Gece Yeme) Sendromu
Nes (Gece Yeme) Sendromu

Vücut üzerinde oldukça ağır etkiler bırakan Nes sendromu yüzünden kişi her yemek sonrasında kendinden nefret etmeye ve suçluluk duygusu hissetmeye başlar. Ne yazık ki kısa bir süre de kırılamayan bu döngü kişinin stres ortamı dağılmadığı sürece aynı şekilde devam eder. Özellikle stresin baskın kaynak olduğu düşünülen gece yeme bozukluğu kişinin kortizol seviyesinin yükselmesi sonucunu doğurur. Bu durumda vücut otomatik olarak bu seviyeyi düşürmeye çalıştığı için kişi daha çok yemek yeme ihtiyacı hisseder. Ayrıca gece yeme bozukluğu bulunan kişiler güne başlarken kahvaltı etme isteği duymazlar ve buna ek olarak günün ilk öğününü saatler sonra yaparlar.

Vücut bu düzensiz beslenme biçimiyle zamanla kontrolden çıkar ve sağlıksız bir şekilde kilo alımı artarak devam eder. Gün içinde kişi ayrıca suçluluk duygusu hissettiği için yeterli kalori miktarını almaz. Genelde alması gereken kalori miktarının %70 ‘i kadarını akşam öğününden sonra aldığı görülür.

Nes sendromunun belirli bir tedavisi olmamakla beraber kişi zamanla hatasının farkına vararak bunu engellemeye çalışır. Ayrıca hayatında stres ortamı oluşmasına sebep olan nedenleri ortadan kaldırmadıktan sonra bu tehdit ne yazık ki ortadan kalkmaz. Ayrıca stres azaltma programlarına katılan kişilerde bu rahatsızlığın zamanla yok olduğu gölzlenmiştir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.