Rabbimiz bir ayetinde şöyle diyor;

“Biz Kitab’ı sana, herşeyin açıklayıcısı, Müslümanlara bir hidayet, bir rahmet ve bir müjde olarak indirdik.” (Nahl Suresi, 89)

Her şeyin açıklayıcısı diyor Allah. Yani eksik bir şey bırakmadım diyor kitapta. Hayatımızdaki her konu Kuran’da. İbadetler,helaller,haramlar,daha önceki ümmetlerin başından geçenler,güzel ahlaklı nasıl olmalıyız, şirkin tehlikeleri gibi daha bir çok konu anlatılmıştır. O halde Müslümanlar Kuran’ı okumaktan neden uzak duruyorlar ? Bunu her Müslüman kendisine sormalıdır.

 

Bir Müslüman dinini nereden öğrenmelidir ? Elbette ki Kuran’dan öğrenecektir. Günümüzde etrafımıza baktığımızda Müslümanların din adına yaptığı bazı uygulamaların Kuran’da olmadığını görüyoruz. Bunları hocalardan hurafelerden veya anne babalarından atalarından öğrendiğini söylüyorlar. Peki bu doğru mudur ? Müslüman Kuran’ın dışında bir kaynaktan bilgi alabilir mi ? Helal haram öğrenebilir mi ? Rabbimiz bu soruya şöyle cevap veriyor ;

 

“Kendilerine okunmakta olan Kitab’ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? Şüphesiz, bunda iman eden bir kavim için gerçekten bir rahmet ve bir öğüt (zikir) vardır.” (Ankebut Suresi, 51)

 

Demek ki daha önceki devirlerde de Kuran olduğu halde başka kaynaklardan dini uygulamalar yapılmış. Allah en güzel cevabı veriyor bu kişilere. “Yetmiyor mu size Kuran diyor ? “

 

Şu anda bazı terör örgütleri var dünya üzerinde. Bunlar İslam adına cihad yani mücadele ettiklerini söylüyorlar. Bunların yaptığı uygulamalara baktığımızda ise tamemen İslam dışı yani sapıkça ve hurafelerle dolu hataların içinde olduklarını görüyoruz. Taşlayarak öldürme,kadın satılması,çoluk çocuk demeden öldürmek, ehli kitaba dahi saldırılar,vahşice toplu katliamlar gibi bir çok Kuran dışı hükümleri görüyoruz. O halde Müslüman Kuran’da olmayan bu uygulamalardan uzak duracak, yalnızca Kuran’a yönelecek. Ahirette Kuran’dan sorulacağını bilen bir Müslüman neden kendisini riske atsın ve başka kaynaklara başvursun ? Bu asla akılcı değil. Ve tamamen yanlış. Müslümanlar artık Kuran’a yönelmeliler. Zaman çok hızlı akıyor çünkü.

“Gerçekten Benim ayetlerim size okunuyordu, fakat siz topuklarınız üzerinde geri dönüyordunuz (Müminun Suresi, 66)

Saygılarımla

Hüseyin Uçkun

 

2 YORUMLAR

  1. sizin dediklerinizin bazılarına katılmıyorum. Evet günümüzde bazı islam (!)grupları islam dışında,ahlaksızca hareket ediyor her müslüman bunları görüp örnek almaması lazım .fakat bir müslümana kuran tek başına yeterli değildir .beni yanlış anlamayın kuran bize yetmez demiyorum (haşa).Nitekim kuranda Allah (cc) bize namaz kılmamızı oruç tutmamızı emretmiş fakat gerekli ayrıntıyı verdiği kitapta bulamıyoruz .Bu durumda bu ayrıntıları peygamberimizden (sav) bakabiliriz.

    günümüzde saçmasapan bazı din alimleri güya islam adına fetva veriyorlar. Biz müslümanlar bu din alimlerinin söylediklerinin doğru olup olmadığına karar vermemeliyiz.Öncelikle o din alimlerini araştırmalıyız.sonradan karar vermeliyiz.Böyle durumlar için peygamberimiz (sav)in bir hadisi vardır:’Size fasık yoldan biri haber getirdiği zaman onun doğruluğunu araştırın’.Bu hadiste de olduğu gibi insanlara olumlu veya olumsuz önyargılarla yaklaşıp kuran bana yeter dememeliyiz .Ayrıca bunu diyen insanlar bu dini bize ulaştıran peygamberimizi (sav) de,sünnetlerini de ,hadislerini de hiçe saymış olurlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.