Sebastian sözleri - Yazılı Sebastian sözleri resimleri 282

Kurban bayramında olmamız dolayısıyla herkesin evinde muhakkak ki kurban etleri bulunuyordur. Et ve et ürünlerinin doğru yollarla saklanması gerçekten büyük önem taşır. Çünkü yapı olarak gerçekten çok hızlı bozulurlar. Ayrıca etleri dondurup çözdürme işlemlerinin birden çok defa uygulanması ette bazı mikroorganizmaların üremesine uygun ortam sağladığı gibi kesinlikle sağlığımız için bir tehdit oluşturur.

Kurban Etinizi Nasıl Saklamalısınız ?
Kurban Etinizi Nasıl Saklamalısınız ?

Öncelikle kurban bayramında, kurban kestiyseniz ya da bir tanıdığınızdan kurban eti edindiyseniz, bu etlerin taze olduğunu unutmamalısınız. Eğer kurban etinin taze olduğunu unutup hemen buzdolabına kaldırırsanız bu etin sertleşmesine sebep olur. Bu yüzden öncelikle kurban etini dinlendirmelisiniz. Bu dinlendirme süresinin 5 6 saat olması yeterlidir. Kurban etinin ısısının oda sıcaklığına düşmesi dikkat etmeniz gereken noktadır. Büyük parçalar halinde kesilmiş olan kurban etlerinin soğuması daha uzun zaman alır. Bu yüzden bu ayrıntıya dikkat etmeyi unutmayın. Sonuçta bu yüzden bozulan etleri yiyerek zehirlenmek istemezsiniz.

Etleri buzdolabına kaldırmak yerine buzdolabınızın derin dondurucu kısmına kaldırmanız çok daha yerinde olacaktır. Burada sakladığınız etleriniz yaklaşık 3 aya kadar aynı lezzetiyle muhafaza edilebilir.

Kurban etlerini daha büyük parçalar halinde saklamak yerine bir kullanımlık parçalara ayırmalısınız. Böylece tüm bir parçayı çözdürüp ihtiyacınız olanı aldıktan sonra tekrar dondurucuya kaldırmak yerine ihtiyacınız olan kadarını alıp kısa süre de kullanabilirsiniz. Etlerinizi dondurucuya kaldırırken yağlı kağıtlara, folyoya ya da streç filme sarmanız çok daha sağlıklı bir saklama yöntemidir. Streç filme sardığınız etleri kullanmak amacıyla dondurucudan çıkardığınız da kurban etinizi oda sıcaklığında çözdürmek yerine buzdolabında çözülmesini sağlamalısınız.

Ayrıca unutmayın ki buzdolabında sakladığınız etleri en kısa zamanda tüketmeniz gerekir. Kurban bayramında olmamız dolayısıyla taze etlerin saklanmasıyla ilgili ayrıntıları vermek istedik ancak onun dışında kalan tavsiyelerimiz tüm etlerin saklanması için yapılması gerekenlerdir. Bozuk et yediğinizi farketmesseniz bunun sonucu zehirlenmelere dahi yol açabilir. Bu yüzden bu konuda biraz daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.