Kadına Taciz ve Şiddet -

Her 3 kadından 1’i evde veya sokakta kocasının fiziksel şiddetine maruz kalıyor. Kadına yönelik şiddet tüm dünyada en yaygın insan hakları ihlali arasındadır.

1960’lı yıllardan bu yana kadın hareketleri buna karşı mücadele ediyorlar.

Şiddetin kaynağında toplumun her tarafında izlerini görebileceğimiz erkek egemenliğinin yattığı düşünülüyor. Erkeklerin egemenliğini tehdit altında görmeleri veya bu egemenliği güçlendirmek istemeleri, şiddet davranışına yol açmaktadır.

Türkiye’de ise resmi rakamlara göre 2006 yılında 72 bin 645 kadın şiddete uğramıştır. Bunların 850’si saldırılar sonucunda yaşamını yitirmişlerdir. Erkekler tarafınca evde uygulanan şiddetin çocuklara da aşırı zarar verdiği biliniyor. Fiziksel yaralanmaların yanı sıra yetersizlik duygusu, korku, öz güven eksikliği bu  zararların arasında.

Aile içi kadına yönelik şiddet ile çocuklara yönelik şiddet arasında çok sıkı bir ilişki bulunmakta. Yani evde aile içi şiddet var ise büyük ihtimalle çocuklarda şiddet görüyor demektir. Aile içinde şiddetin çocuklar üzerinde olan bir başka etkisi ise tanıklık etmeleridir. Pek çok anne çocuğundan şiddeti gizlediğini düşünse de çocukların yüzde 9’u bu durumun farkındadır. Şiddeti görmeseler de sesleri duyuyorlar.

Şiddet yaşadığınız da bulunduğunuz yerde en yakın olan polis ve ya jandarma karakoluna giderek bir tutanak tutturmalısınız.

Ayrıca muayene için sizi yakın bir sağlık kuruluşuna sevk edecekler. Vücudunuzda bulunan izler kaybolmadan muayene olmanız önemlidir. Polise tutanak tutarken yaşadığınız olayı iyice anlatın. Ayrıca karakol yerine dilekçe ile savcılığa da başvurabilirsiniz.

Şiddet görüyorsanız “Alo 183” hattını arayın!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim hattı olan ‘Alo 183‘ telefonunu arayarak yardım alabilirsiniz. Bu konuda yakın zamanda yayınlanan “baba candır” dizisinde insanları bilgilendirmek adına yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlunun videosunu izleyerek bu konuda yanlız olmadığınızı, devletin ve kolluk kuvvetlerinin herzaman yanınızda olduğunu görebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.