Ana Sayfa Kişisel makaleler İnsan şımarmamalı

İnsan şımarmamalı

0
İnsan şımarmamalı

İnsanların ne kadar büyük nimetler içinde olduğunu anlamaları, ellerlindeki nimetlerin kaybıyla anlaşılır.
Nimetlerin değerini kaybettikten sonra anlar çoğu insan. Şükret deseniz, neyim var ki şükredeyim bile diyebilir.
İçinde bulunduğu nimetlerin değerini takdir etmeyenler ellerindeki lütuf olarak sunulan ve hiç karşılık beklenilmeden kendilerine verilen ve şükretmeleri gereken bunca nimete karşı inkâr yolunu seçer.
Bolluk olunca bizim insanımızın zaafları ortaya çıkar. Elime para geçerse okul yaptıracağım, yol yaptıracağım, çeşme akıtacağım diyenlerin ellerine para geçince sanki kendisi değildir artık.
Aynı kişi farklı biri olup çıkmıştır karşınıza.

Kendisini eğlenceye vermiştir. Çoğu insanla selamı bile kesmiştir. Çok parası vardır artık. Çalışarak kazandığına inanır.
Gerçektende çalışmıştır ama imtihan dünyasında olduğunu unutmuştur. Berekete karşılık hayır yoluna harcaması gereken kazancını, uygun olmayan yerlerde ve mekânlarda harcar. Her yıl ürünün aynı bollukta olacağını düşünür.
Belki de daha çok artacağını düşünerek ahlaki değerleri yok sayabilir de belli olmaz. Ortamını bulduğunda çoğu kişiler geçmişini unutur.
Bundan sonrası onun için geçmişi unutarak, yıllardır özlemini çekmiş olduğu maddi varlığa ulaşmanın zevkini çıkarmaktır tek amacı.
Varlık sarhoşu olduğu için kim uyarsa da para etmez. Para insanın en büyük imtihanıdır. Çok paraya kavuşan insanlar almış oldukları değerleri çiğnemiyorsa gerisinden korkmamak gerekir.
Fakat parayı görünce olması gereken değerleri çıkarıp atıyor ve de eleştirdiği alana kayıyorsa geleceğini kararttı demektir.
Kırsal kesimde ki, insanımızın eline para biraz fazla geçerse akla hayale gelmedik yerlerde parasını sarf ediyor.
Şehirlerde büyüyenlerden daha iyi biliyor bazı eğlence merkezlerini. Çevrenizde şahit olanlarınız vardır.
Bu sene ekilen sebze para ederse, o sebzeden çok para kazanan insanımız yatırım yapmayı aklına bile getirmez.
Eğlenmek için kendi muhitinin sınırlarının dışına gider. Akşama kadar ovada çalışır, zahmetlerle kazanmış olduğu kazancını il dışında, bir gece de harcar gelir.
Ev ahalisinden biri ihtiyacını söylese ona kızar. Asabileşir, bin bir bahane bulur.
Nimetlerin devamlı olması hepimizin arzusudur.
Yetkilinin biri kazada elma bahçesine gider. Geçen yıla göre verim azdır. Yönetici ürünlerinin kıt olduğu için üzüldüğünü dile getirir.
Geçen yıl ne kadar boldu. Yüzünüz gülmüştü, emeğinizi kat be kat almıştınız. Bu yıl yarısı bile yok der. Doğruları söyler ve perdenin önündekini ifade eder.
Tarla sahibi der ki; efendim hiç tasalanmayın. Yönetici şaşırır ben hallerine üzülüyorum, yetiştirici üzülmeyin diyor.
Çünkü der, köylü geçen yıl gerçekten ürünlerden çok para kazandık bir o kadar da biz şımardık.
Kimisi eşinden boşandı, kimisi eğlenmek için büyük şehirlere gece gitti, sabah geldi. Üretici der ki, bizim elimize fazla para geçerse hemen şımarırız.
Buna benzer olayı daha öncede bir başkası anlatmıştı. Kazandığımız parayı yerli yerince harcamalıyız.
Aile bireylerinin rızasının dışında harcamamalıyız. Önceliğimiz asli ihtiyaçlarımızı karşılamak olmalıdır.
Hayır, için para harcarken bile idareli sarf etmemizi isteyen inancımızın gereği olarak hayır para verirken ölçülü olmalıyız.
Parası bol olan kişinin hali , fakirlik halindeki davranışlarıyla örtüşüyorsa ona ne mutlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.