Türkiye nerede,nereye gidiyor, neler yapılıyor… ?    Herkes soruyor.Görünüme geldiğinde herkes kendince biliyor oysaki tarihini bilen bilmeyenlerin yanında lanetliymiş gibi görünüyor.Cahil kesim o kadar çok ki artık bilen değil bilmeyen değerli.Evet Türkiye bir yöne doğru gidiyor.Hemde çok güzel ilerliyor boğaz manzaralı bir mezara doğru koşar adımlarla ilerliyor.

Türkiye ölüyor halk sızlanıyor.Halk mutsuz,halk ağlıyor… peki sızlanmak neye yarıyor? Yapanmı suçlu yaptıranmı.Liderler yönetmeyi bilmiyor sömürmeyi biliyor.Herkes lider olamaz lider olamayanı lider yapmazsın.Anlatma yeteneği olmayan,kendini ifade edemeyen bir öğretmen nasıl başa belaysa yönetmesini bilmeyen liderde o derece başa beladır. Seçen mi  suçlu seçilen mi? Kendini kandırdığı için biliyor diyen mi yoksa yanlışları düzelttiği için hapse giren mi?Kim suçlu? Suç nedir?Kim kime neye göre hatalı?Bilen bildiğini savunduğu için,yönetmesini değil sömürmesini bilen sömürdüğü için,cahil kendini eğiticek yol bulamadığı bulduğundada vurmak zorunda olduğu için,liberal davranıp karışmayan tarafsız kaldığı için… Bakıyorumda ülkede herkes suçlu?

Söylenmek değil söyleneni uygulamaktadır marifet.Susmakta değil hakkı bulmaktır meziyet.Sömürmek değil zengin olurken zengin edebilmektir yönetmek.Tarihini bilendir halka seslenen.Cumhuriyetin 87. yılındayken 85. yılındayız diye saçmalamak değildir.En içler acısı durumda bu olsa gerek.kızmamak lazım iki yıl boyunca uykudaydı ülkemiz uyanamadı kaç yıl geçerse geçsin ilerleyemiyoruz çünkü uyku ilacı aldık dozu yüksek uyku bastırdı bedenimizi.

Şimdi sormak lazım rüyalar gerçekleşirmi dünyada?

8 YORUMLAR

 1. konu çok önemli ama hılı yazılmış bir makale ve yarıda kesilmiş gibi… ülke insanı olarak genel olarak değil de artık bireysel olarak ne istediğimizi bilmeliyiz. kendimizi tanıyamadan iş kuruyoruz, yanlış üniveriste ve bölüm seçiyoruz, aşklarımız, dostlarımız v.s. ama konu genel olunca her bireyi mutlu etmek zor. beklenti yüksek ama o beklentiyi hakedecekler çok az…. haliyle ülkemiz halkının istediği gibi yönetiliyor. tepkinin olmadığı yerde, daha çok çözümün olmadığı yerde, sorular sadece kafa karıştırır…

  görüşmek dileğiyle güzel dost, muhabbetle :))

 2. bu makaleyi bu şekilde yazmamın amacı buydu.Bir konuya değinmek anafikir vermek için düşüncesi sadece içeriğinde değil şeklindedir.Kısa ve özensiz bir makale ama konusu çok önemli.Devlet,vatan,ekonomi… vs çok önemli ama insanlarımızın liderlerimizde dahil üzerinde yapıcak işi ve zamanı yok.Görselde ortada bir yazı var yani bir eylem ama bunun içinde ne bir fedakarlık nede kendinden ödün var sadece söylenenler bundan dolayı ortaya çıkan ürün verimsiz oluyor.Sonucunda da sadece kötü eleştiri yorumları geliyor.Kötü yorum yapmak sadece bizim devlete karşı yaptığımız yorumlardır.peki biz ne yapıyoruz ya da eleştiri yapanlar bu makalenin konusundan yola çıkarak daha iyisini yazmayı hiç denedimi acaba ?

 3. sevgili “karantina!” okuma aliskanligimizin dibe vurdugu bu zamanda, bireysel, obsesyon ironik fikirler daha ön plana cikar virtuel almede.
  ben bir edebiyatciyim, edebi yazilar yazarim becerim dogrultusunda ama, su an sizin sayfanizda bir okur.
  konuya istediginiz gibi baktigimin farkinda olmayisiniz normaldir bana göre.
  eger size haklisiniz deseydim, daha sonra yazacak yazilarinizi daha dikkatli, özverili ve de herkesin okuyacagini düsünerek ele almayabilirdiniz!
  iste burada bir okur olarak beni ikna etmeniz gerek sorunlardan ziyade cözümlere ulasabilecek ipuclari ile de…

  sevgim-binkere

  yakup icik almanya

 4. sevgili karantina, yazının kısa olması benim için iki veya üç paragraf olmasından değil. özentisiz olduuna katılmıyorum. özenerek ve birazda kızarak yazmışsın bunda haklısın. konun güzel ve olması, yazılması gereken bir konu. ama dokundurup geçmişsin. aslında tek bir konuyada değinmemişsin, bir kaç konuyu ele almışsın. bir konuyu ele alsaydın mesela halkımızın gerçeği görememesi yanlış seçim yapması. ya da liderlerin halkı kandırması, ya da ülkemiz üzerine oynana oyunları… ve onu üç paragrafla anlatsaydın yazın kısa olmazdı.

  amacımız seni eleştirmek değil, eğer seni kırdıysak özür dileriz. bizler bu sitede inan çok hükümet yanlısı değiliz. ve zaman zaman bizlerde yazıyoruz buna benzer yazılar. bizim istediğimiz daha net ve çözüm üreten yazılar!

  ayrıca ülkene bu kadar değer verip, kısada olsa en azından gerçeği gören bir kişi olarak duyarlılığına da son derece saygı duyuyorum . umarım yazmaya devam edersin.

  sevgilerle…

 5. Ana fikir cok guzel, ancak bunun yansitilmasinda cumeler biraz profesyonelce kurulmus. Makalelerde anlam onemlidir, herkesin anlayacagi sekilde yazilirsa kalitesi bir o kadar daha artar.. Ancak konu itibariyle basarili bir yazi, detaylari ile ele alindiginda guzel bir yazi ortaya cikartilabilir..

 6. sayın ICIK Yakup ve emre_onbey bu kızmak değil.Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.Ben 19 yaşında bir üniversite öğrencisiyim.Çevreyi sürekli gözlemliyorum ve gördüğüm tek şey bu sizinde söylediğiniz gibi okumayı bilmiyoruz.Bir yazı uzun olduğunda okunmuyor.Bende iletmek istediğimi bu şekilde ifade etmek istedim.Ben eğer uzun bir makale yazsaydım evet belli kesim okurdu ama bu kesim zaten biliyor.Öbür türlü eleştiren çok olucak bile bilmeyen ve genelde yorumlara bakılıcak.Bu bilinen bir gerçektir.Orda söylediğime dikkat ederseniz bilerek özensiz yazdım çünkü bu şekilde olduğuna ürünün ne kadar verimsiz olduğunu göstermek için.Yani anlatmaya çalıştığım yönetimde özen olmazsa ,halkta ilerleme özensiz olursa , verimsiz olur aynı makalem gibi bilgi vermez sadece kafa karıştırır.umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir ya da yapmak istediğimi yapabilmişimdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.