Ana Sayfa Bilimsel Makale Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

0
Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş sağlığının devamlı olabilmesini sağlamak için yaşam boyu etkili bir şekilde dişlerimize gerekli bakımı sunmamız gerekir. Ancak kadınlara özel olarak ağız diş bakımı , yaşamlarının belirli bölümünü alan bebek emzirme, hamilelik, mensturasyon ve menapoz , dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir. Aslında hayatın her döneminde özel ilgi bekleyen ağız ve diş sağlığımız bu dönemde biraz daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar çünkü bir bebek sahibi olunmuştur.

Herşeyden önce halk arasında bilinen bir yanlışı düzeltmek gerekir. Hamileyken bebeğin kalsiyum ihtiyacını annenin karşılayamaması sonucunda bir dişini kaybedecek olması doğru değildir. Bebeğinizin kalsiyuma ihtiyacı vardır evet ancak bu annenin dişlerinin çürümesine yol açıcak yada diş kaybına yol açacak bir durum değildir. En azından böyle bir durum kanıtlanmamıştır. Hamilelik döneminde kadın süt ve süt ürünleri alarak ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini arttırarak bebeğin ve kendisinin kalsiyum ihtiyacını karşılar. Dişin kalsiyum ihtiyacı için çözülmesi gibi bir durum olamaz.

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı
Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelik döneminde bebeğin diş gelişimi hamileliğin 5. ve 6. haftalarında başlar. Bu dönemde alınan vitaminlerin miktarı arttırılmalı kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketilmedir, ama tabikide dengeli bir şekilde… Şeker mümkün olduğu kadar alınmamalı ve kurumuş meyve, karamel gibi fazla şekerli gıdalardan da kaçınılmalıdır. Alınan vitaminlere ve kalsiyuma dikkat edilmesi bebeğin kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına yeterlidir.
Hamilelik döneminin ilk 3 ayında etkili diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Tedaviler daha az hassas bir dönem olan ikinci üç aylık döneme ertelenmelidir. Eğer diş eti iltihabı gibi acil bir durum söz konusuysa herhangi bir tedaviye başlanmadan önce jinekoloğa danışılmalıdır. Son 3 ayda tedavi yapılamasının nedeni ise anne adayının tedavi için gerekli pozisyonu alamaması ve uzun süre bir koltukta oturmanın rahatsızlık vermesinden ibarettir.
Hamilelik esnasında yapılan lokal anestezinin anneye zararlı bir etkisi olmadığı rapor edilmiştir. Hamilelik döneminde anne adayı ağız ve diş sağlığına normalin iki katı dikkat etmeli ve ağız temizliğini aksatmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.