Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır.
  Fakat günümüzde tek bir amaç güdülmektedir . O da sanatı para için yapmak . Ülkemiz tarihine baktığımızda sanat anlayışımız pek çok kez ayrılıklara uğramıştır . Sanat sanat için yapılmalıdır , sanat toplum için yapılmalıdır , sanat sanatçıya özgü olmalıdır , bunlardan bazıları .. Ne yazık ki günümüzde bu ayrılıklara rastlamak pek mümkün değil . Çünkü yeni nesil sanatçılar ,sanat sadece para için yapılmalıdır anlayışı gütmektedir .

  Sanatın terim anlamı estetik barındıran insan duygularının dışavurumudur .Şimdi ki nesil sanatçılarından hangileri bu anlayışa uyarak sanat yapıyor ki ?
  Günümüzün gözde sanatı olan tiyatroyu ele alalım . Son dönemlerde tiyatro yapıyoruz diye toplanan bir grup sözde komedyen , gülmeye ihtiyacımız olan bu zor günlerde bizi esprilerden bir adım daha soğutmuyor mu ? Açıkçası sanatı kendi içinde boğup , para kazanma hırsına kapılmış bir çok genç , tiyatroyu bir gelir kapısı olarak görmekte .
  Müzik , evrensel açıdan her insanın duygularına indirgenebilen bir sanat dalıdır . Fakat günümüzde ya topçu olacaksın yada popçu anlayışı bu güzelliğe gölge düşürmektedir.
  Gençlerimize , sanatı bir gelir kaynağı olarak değil de , estetiğin ve güzelliğin ruha yansıması olarak göstermeye ve özendirmeye çalışırsak , gerçek sanatın ortaya çıkacağından eminim. Eski sanatçılardan , ismini günümüze kadar duyurabilen pek çok kişi mevcut . Fakat şimdiki sanatçıların ileriki dönemlerde isimlerini duyurması bir hayli güç olacak . Bunun nedeni ise sanatçıların , sanat için uğraşmayıp , geçim sıkıntısına düşmeleri ve sanatı bir çıkış kapısı olarak görmeleridir.Aslında belki de kendilerine göre haklı sebepleri var . Ekonominin bu denli kötü olduğu bir ülkede sanatı sanat için yapmak zor olabilir . Hatta imkansız da olabilir . Fakat bu şekilde yapılan sanatın daha çok verimli olacağına emin olabilirsiniz .
  Sanat anlayışını genç nesile aktaracak olan yine eski sanatçılarımızdır . Burada da en büyük görev onlara düşmektedir . Yeni neslin elinden tutulursa , sanat adına önemli işler başarılacağına inanıyorum.

6 YORUMLAR

 1. isde ben bu yaziyi favorilerime eklerim arkadas.. cok iyi dusunulmus ve gercekten unutulmus bir konu.. Sanat’in para icin yapilmasi.. iyide para icin yapilan sanat sekil alamaz, ozgurlukcu bir amaci olmadigi icin devamli olarak belli kaliplar uzerinde yogunlasir. Buda yeni ve degerli eserlerin ortaya cikmasina engel olur.. Sana katiliyorum mert sanat Para icin degil insanin kendi icin yapilmasi gereken bir sey, bu hem gelecege hemde cevremize bir isik olarak yansiyacaktir..

 2. Mert bir kac kisiden gelen yorum uzerine yazinda bir arastirma yaptim, sadece bir kismi bir cok yerde yayinlanmis

  Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır.

  Ben emege saygi cercevesinde alinti yapilan sitenin yaziya dahil edilmesinden yanayim, eminim bunu sende benim kadar cok istersin :)

  Bu yanlis anlasilmasin arkadaslar yazinin sadece 3 sirasi baska yerde de kullaniliyor, ancak diger kisimlar tamamen yazara ait ve cok guzel yazilmis bir yazi.. Tekrar tesekkur ediyorum..

 3. Haklısınız ama ben onu sadece giriş olarak tasarladım .. Yani emeğe her zaman saygım var ve bir makaleye başlamadan önce bir kaç araştırma yaparım ..Hoşuma giden yazılarıda eklemeyi yeğlerim . Hatta diğer bir kaç makalemde de bu tarz alıntı yazılar mevcut .

  Eğer bir sorun varsa veya yanlış birşey yaptıysam tekrar özür dilerim .. Fakat bu tarz küçük (ç)alıntıların pek sorun teşkil edeceğini sanmıyorum .

 4. mert verdigin cevap icin cok tesekkurler, kucuk alintilarin sorun teskil edecegini zannetmiyorum, ancak bir sonraki yazilarinizda bu alintilar icin kaynakca yayinlamaniz okuyucu acisindan dabilgilenme saglar.. tekrar soyluyorum cok guzel bir yazi, devamini bekliyorum bu serinin..

 5. Tamam bundan sonra kaynakça gösteririm ama bir çok sitede bunlar reklam amaçlı denilip yasaklanıyor .. Zaten o yazı bir çok sitede mevcut , yani istesemde doğru bir kaynak gösteremezdim .
  Tekrar özür diliyorum ..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.