Çağımızın sporu futbol… Hepimiz futbol oynamayı,futbolu seyretmeyi çok severiz peki Futbol tarihi hakkında ne biliyoruz? Futbolu insanın top a merakı olarak düşünürsek tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Piramitleriyle ünlü Mısır tarihte baktığımız zaman futbola ilk el atmış ülkelerden biri olarak göze çarpıyor. Araştırmalarda Mısırlıların duvarlara top şeklinde resimler çizdiği saptanmıştır.O zamanlardan kalma Mısırlılara ait keten toplarında bulunduğu söylenmektedir.Kaynaklara bakıldığında Orta Asya Türkleri de Futbolu ilk oynayan insanlar arasında gösterilmektedir.Topa elle dokunmadan sadece ayakla ve kafayla iki direk arasında oynandığı bilinmektedir.Ancak çok kesin bir rastlandı yoktur.Birçok tarihçinin kitabında tepük isimli oyunun isminden söz edilir.Futbol ilk zamanlar varlığını bütün medeniyetlerde bu şekilde göstermiştir ancak daha sonraları 17. yüzyılda İngiltere de modern şeklini almıştır.

Futbol yapısı itibarı ile dünyanın en çok takip edilen spor dalı olarak gösterilmektedir.Şüphesiz bu doğru bir tespittir.Futbol ile ilgili enteresan terimler ve tarihlerde bulunmaktadır.Örneğin 1841 de topun yuvarlak olduğunun kabul edilmesi gibi…O şartlarla bugünkü şartları karşılaştırdığımızda gerçektende fark ortaya çıkıyor.İlk futbol maçı İngiltere de Cambridge Üniversitesinde oynandı. Bu olay ilk futbol maçı olarak tarihe geçmiştir.1857 yılında İngiltere de Sheffield kulübü kuruldu.

1875 yılında kaleler iki direk olmaktan çıktı ve iki direk üstü kapatıldı.Bu şekilde futbol giderek modern halini almaya başladı.Ofsayt kuralı oyuna eklendi ve futbolda ilerlemeler devam etti.1891 yılında futbolun olmazsa olmazlarından penaltı kabul edildi ve Futbol oyunu kuralları arasında kendisine yer bulmayı başardı.Futbol bu gelişmelerden sonra modern halini almaya başladı ve kısa zamanda dünyada büyük sükse yaptı.Her ülkeden her milletten insanlar futbol oynamaya başladı ve bu efsanevi oyunun büyüsüne kapıldılar.Ancak zaman zaman siyasi nedenler futbola gölge düşürdü.Bu olaylar futbolun utandırıcı yüzü olarak sürekli anıldı.Sahadaki ölümler hiçbir zaman unutulmadı.Ama insanlar ne futboldan vazgeçebildi ne futbol onlardan.1904 yılında Futbolun önde giden ülkeleri FIFA yı kurdular.Daha sonraki zamanlarda futbol olimpiyat oyunlarına dahil edildi.Ancak büyük gelişme gösteren futbol 1900 lü yıllarda siyasi sebeplerden dolayı çalkantılar yaşadı.Bu süreci atlatan dünya futbolu daha modern olmaya ve gelişmeye ayak uydurmaya başladı.

Bu süreçten sonra futbol günümüzdeki modern şeklini almıştır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.