Dünyada terörizm ve terörizm nedenleri, gelmiş geçmiş tarihin en kanlı eylemlerini içeriğimizden detayları ile öğrenebilirsiniz.

Terör ve Terörizm Nedir?

Terör: Genellikle siyasal bir dava uğruna girişilen, toplumu korkutmaya, yıldırmaya yönelik her türlü eylemlerin tümüne denilmektedir. Siyasi görüşler, din çatışmaları, ülkeler arası çatışmalar terörün ana nedenleri arasında yer almaktadır. Savundukları dava veya görüş uğruna binlerce, milyonlarca belki de daha fazla masum insanın ölmesine neden olan terör grupları bazen çok fazla bilinen bazen de adı bile duyulmayan kişiler tarafından oluşturulmaktadır. Özellikle ülkemizin tarihine baktığımızda terör olaylarının ciddi şekilde yaşandığını görmek mümkündür. Türkiye’nin fiziki konumu, Arap ülkeleri ile olan komşuluğu terörün ülkemize yansımasına neden olmuştur. Terör olaylarının yaşandığı ülkelerde bu ülkelerin terör örgütleri ile daha önce olan ilişkileri de dikkat çekmektedir. Örneğin Amerika terör gruplarından bazılarına destek verirken daha sonra aralarında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle terör saldırılarına uğramıştır. Geçmişten bugüne halen devam eden terörizmin nedenlerini aşağıdan bulabilirsiniz.

Dünyada Terörizm ve Terörizmin Nedenleri

Dünyada özellikle büyük ülkelerde terör olaylarına çok sık rastlanır. Bilinen ve en yakın zamanda olan terör eylemi Yeni Zelanda’da olmuştur. Yeni Zelanda’da 15.03.2019 tarihinde yaşanan olayda Brenton Tarrant terör eylemi gerçekleştir. Eylemde camiye girip Müslümanlara karşı terör uygulayan kişi 50 kişinin ölmesine neden oldu. Bu terör eylemi farklı dinlere mensup kişi veya grupların terör eylemini ne kadar acımasızca yaptığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Terörizmin Nedenleri

Terörizmin temel amacı, bir davaya veya siyasal anlaşmazlığa dikkat çekilmesidir. Bu “dikkat çekme” şiddet eylemleri neticesinde toplumda oluşturulan korku ve dehşet havası ile sağlanmaktadır. Bunun dışında ;

  • İdeolojik Unsurlar,
  • Örgüt Unsurları,
  • Şiddet Unsurları ana terör sebepleridir.

Tarihin En Kanlı Terör Eylemleri

11 Eylül 2001 ABD Saldırısı

Tarihin en kanlı eylemi 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika’nın New York şehrinde bulunan ikiz kulelere El- Kaide terör örgütü tarafından yapıldı. Yapılan terör eyleminde kaçırılan iki uçak ikiz kulelere saldırı düzenledi .Yapılan saldırı sonucu 92 ülkenin vatandaşı olan 2 bin 977 kişi hayatını kaybetti. Amerika bu saldırı sonrası teröre karşı daha dikkatli olmaya başladı. Her yıl teröre destek veren ülkeleri listeye aldı.Tüm bunlara rağmen Amerika ülkemizde darbeye neden olan FETÖ örgütü kurucusuna sahip çıkıp Türkiye’ye teslim etmiyor. Ayrıca PKK ve PYD örgütlerine silah yardımı yapmaya devam ediyor. Kısacası siyasi nedenler, ülkelerin siyasi ve fiziki konumları terör örgütleri her ne kadar ölüm saçsa da onların desteklenmesine, silah yardımı yapılmasına neden oluyor. Amerika Birleşik Devletleri tarihin en önemli terör saldırılarından birini yaşamasına rağmen teröre destek veren ülkelerin başında yer almaktadır.

19 Ağustos 1978: Rex Sineması Yangını

İran Abadan da Anti Şah militanlarının gerçekleştirdiği Rex sineması yangında 470 kişi hayatını geçi şekilde kaybetmiş, bir çok kişinin kimlik tespiti malesef yapılamamıştır.

11 Temmuz 2006 Mumbai Tren Saldırısı

Trene yerleştirilen tam 7 adet bomba 209 ölü, 714 yaralıya sebep oldu. Leşkeri Tayyibe ve Hindistan İslami Öğrenci Hareketi’nin (SIMI) müslüman azınlıklarına karşı yaptığı bu saldırı tarihin en kanlı terör eylemleri arasında yer alıyor.

19 Nisan 1995: Oklahoma City Saldırısı

Amerika/Oklahoma şehrinde bulunan Alfred P. Murrah Federal Binasının bombalanmasıyla 168 kişi öldü, 600 en fazla kişide yaralandı. Ölenlerin arasında 6 yasin altında 19 çocukda bulunuyordu. Saldırının sorumlusu körfez savaşı gazisi Timothy McVeigh yakalandı ve 2001 yılında zehirli iğne ile idam edildi.

14 Ağustos 2007 Ezidilere Saldırı

Tarihin en kanlı olaylarının ilk sıralarında yer alan 14 Ağustos saldırısında Kahtaniye ve Adnaniye yaşayan Ezidi halkına karşı terör saldırısı düzenlendi. Yapılan saldırı sonucu 796 ölü olurken 1562 kişi ise yaralandı.

10 Ekim 2015 Ankara Garı Saldırısı

Türkiye’nin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Ankara garı saldırısı sonucu 95 kişi öldü. Emek, barış ve demokrasi adına yapılan mitingde canlı bomba terör saldırısı sonucunda katliam yaşandı. Türkiye’nin siyasi ayrılıkları konusunda yaşanan bu terör saldırısı Türkiye’yi yasa boğmuştu. Türkiye’de yaşanan Türk – Kürt arası gerginlik, siyasi özgürlüğün ne kadar kısıtlı olduğu bu terör olayı ile bir kez daha göz önüne serildi.

11 Ağustos 2014 IŞID’in Sincar’da Ezidi Katliamı

Tarihte Ezidilere karşı yapılan terör saldırıları oldukça fazladır. Sincar’da yaşanan Ezidi katliamında IŞİD terör örgütü 500 kişinin ölümüne neden oldu. Yaşanan bu terör saldırısında kurbanlar diri diri gömüldü, kadınlar satılmak için esir alındı.

Beyrut Saldırısı (1983)

23 Ekim 1983 yılında İslami Cihad örgütünün Beyrut eyleminde yaklaşık 10 Bin ton TNT ile dolu iki araç Lübnan’da yer alan iç savaş nedeniyle ülkede olan Amerikan ve Fransız askerlerinin kaldığı binalara çarparak patlatıldı. Yaşanılan bu terör eylemi sonrası Lübnan Beyrut’ta 299 kişi hayata veda etti.

Beslan Saldırısı (2004)

2004 yılında Beslan’da bir okulda yaşanılan terör saldırısı terörün masum çocukları bile katlettiğini gözler önüne serdi. Çeçen Bağımsızlık Savaşçısı Şamil Basayev önderliğindeki Çeçen militanlar okulda yer alan 1100 kişiyi rehin aldı. 770 tanesi çocuk olan esirler 3 gün boyunca rehin alındı. Rus askerler ve güvenlik görevlileri duruma müdahale etti. Rehin alma terör eyleminin sonucunda ise 334 kişi hayata veda etti. Bunların 186 tanesi ise küçücük çocuklardı…

Sri Lanka Katliamı (1990)

Tamil Kaplanları örgütü 1990 yılında Sri Lanka’da hükumete ait polis karakolu bastı. Baskın sonucu 3 kişiyi esir aldılar. Sonrasında 250 militan daha bu karakola girdi. Yaşanılan saldırı sonucu memurlar bağlandı. 600 kişiyi yakında bulunan bir cangıla götürüp öldürdüler. Bu olay II.Ealem savaşının başlamasına neden oldu.

Terör olaylarıyla ilgili hazırladığımız kaynaklar kısıtlıdır, bunlar gibi daha yüzlerce terör saldırısı gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam etmektedir. Sizlerde listede yer almayan terör saldırılarını yorum olarak bize gönderebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.