Ana Sayfa Doğa ve Yaşam Domuz Gribi Önlemleri

Domuz Gribi Önlemleri

0
Domuz Gribi Önlemleri

Özellikle son yıllar da dünyada yeni salgınlar büyük yaşam kayıplarına yol açmaktadır. Yeni salgınlar teşhis edilmesinden dolayı gelişmiş teknolojiye rağmen bu hastalıklara çare bulmak ne yazık ki zaman alıyor ve bu sırada yaşamlar kaybediliyor. Her salgın için kendinizi korumak adına bazı önlemler alabileceğiniz açıkça ortada. Domuz gribi de son aylar da ortaya çıkmış ve tüm dünyada korkuya yol açmış bir salgındır. Kişiden kişiye geçmesi ve bu şekilde yayılması oldukça kısa sürede gerçekleşen domuz gribinden korunmak için alabileceğiniz birkaç önlem var.

 Domuz Gribi Önlemleri
Domuz Gribi Önlemleri

Ülkemizde son günlerde basını da oldukça meşgul eden ve halk arasında da şüpheye neden olan ilk korunma önlemi olarak sanırım domuz gribi aşısını gösterebiliriz. Ancak yaratabileceği ağır yan etkileri nedeniyle beklenen sayıda bir taleple karşılaşılmamıştır. Bu yüzden aşı olmak istemeyen kişiler kendi kendilerini koruma yöntemlerini kullanmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları ise aslında sağlığımızı korumak adına her zaman dikkat etmemiz gereken önlemlerdir. Uzmanların açıklamalarına bakılırsa ilk olarak dikkat çeken kalabalık ve havasız olan kapalı alanlardan uzak durmamız gerekliliğidir. İnsandan insana tokalaşma ya da öpüşme yoluyla bulaşabildiği gibi günlük yaşamda sürekli dokunduğumuz kirli objelerden de bulaşması mümkün ( kapı kolları, cep telefonları…). Bu durumlar oluştuysa temastan sonra ellerinizi en iyi şekilde sabunla yıkamanızın önemi çok büyüktür.

Ellerinizi kurulamak için ise kağıt havlu kullanmanız tavsiye ediliyor. Eğer ellerinizi yıkayamayacak bir durumda ya da bir yerdeyseniz artık heryerde bulabileceğiniz alkol bazlı el dezenfektanlarını kullanabilirsiniz. Yanınızda bu dezenfektanlardan taşımanız işinize yarayabilir. Eğer normal bir hastalığa yakalandıysanız hapşırma veya öksürme esnasında mutlaka kağıt medil kullanın ve bu mendili de sadece bir kez kullanıp atmaya özen gösterin. Dediğimiz gibi kapalı ve kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız. Ancak son zamanlarda metrolarda ve çoğu alışveriş merkezlerinde karşılaşabileceğiniz gibi insanlar solunum yoluyla geçmesini önlemek adına maskeler kullanmaktadır. Bu sadece ülkemizde değil tüm dünya da tercih edilen bir korunma yöntemidir. Eğer kendinizi daha güvende hissetmek istiyorsanız eczanelerden bu maskeleri edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.