İnsan , doğanın en mükemmel canlılarıdırlar. Herşeyin olduğu gibi insanların da yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bazı gereksinimleri vardır. Bunların arasına onlarca ihtiyaç sıralayabiliriz ; Oksijen, su, yemek vs.
Bu gün değinmek istediğim konu, her canlı varlığın ihityacı olan besin maddeleri. Canlılar besin almadan ne kadar yaşayabilir? Uzun bir süre olmaz tabiki. Peki insanların tükettiği besin maddelerine bir göz atsak acaba neler ile karşılaşacağız? . Genel olarak süt ve süt ürünleri , et ürünleri , tahıl ürünleri gerekli besin maddelerinin başında gelir. Biz bunları tüketmek zorundayız, zorundayız ama bu tükettiğimiz maddeler bize gelirken nerelerden geçiyor ve ne kadar sağlıklı acaba? . Her zaman olduğu gibi yine ülkemizi baza alarak yorumlayacağım ;

Son yıllarda ülkemizde gıda sahtekarlığı oldukça fazla ve gün geçtikçe de artmakta. Peki nedir bu gıda sahtekarlığı ilk olarak bunu açıklamakla başlayalım . Gıda sahtekarlığı ; Besin ürünlerine farklı maddeler enjekte ederek, besinin ana yapısını bozma olayıdır. Bu olay gerçekleştiğinde besin minerallerini yitirir, sağlıklı olmak yerine tam tersi şekilde zararlı duruma döner. Birkaç örnekle açıklayacak olursak;

Tereyağına patates eklemek yada baharatlara kiremit tozu atmak bunlardan sadece birkaçıdır. Ülkemizde en son yapılan araştırmaya göre gıda sahtekarlığı yapan birçok şirket var. Ve medya tarafından açıklanmış durumdalar. Gıda bakanlığı tarafından da ağır cezalar aldılar. Pes ettiler mi dersiniz hayır hala devam ediyor.

Artık halk ne yiyeceği konusunda kararsız. Kime, hangi şirkete güveneceği konusunda kararsız. Bir yoğurt alıyoruz, akşam haberlerinde pat diye karşımıza çıkıyor ; ‘Gıda tacirleri iş başında yoğurt’ta bebek bezi jelatini bulundu’.
Bu durumda siz o yoğurdu tüketmeye devam eder misiniz ? hayır tabiki. Benim anlamadığım bu sahtekarlığı yapan şirketler düşünce özürlü mü? . Sen bunu yaptın, kâr elde ettin, bütçen arttı. Peki bunu tüketen insanları hiç mi düşünmüyorsunuz. Bu insanlar bunlara para veriyor ayrıca tüketiyor, sadece bir yandan değil iki taraftan da zarara uğramış oluyorlar. Hadi diyelim insanları önemsemiyorsun ki zaten bu işi yapıyorsan önemsemiyorsundur. Senin ailenin yada akrabanın bu besini tükettiğini ve kötü sonuçlar doğurduğunu düşünemiyor musun. Böyle bir durumla karşılaşmayı ya akıl edemiyorsunuz yada siz gerçekten acımasızsınız. Ben bundan sonra bu olaya gıda sahtekarlığı değil insan sahtekarlığı diyeceğim. Çünkü siz gerçekten insan olamazsıznız..!

1 Yorum

  1. Bunu yapanlari yapmaya yeltenenler insan olamaz. Resmen afedersiniz hayvanlık. Artık marketden bişey alırken az düşünmüyor değilim. Bu kadar da kalitesizleştirilmezki yiyecek sektörü. Bir sucuktan kar elde etmek için yapılanları gördüğümde, miğdem alt üst olmuştu… Ben en son tadında domates yediğim zamanı bile hatırlamıyorum. Hayat bakalım bize daha neler gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.