Değerli Okurlarım,

Türkiye’nin Turizm Bölgelerinden biri olan Bodrum Yarımadası’nın, Avrupa’yı sarsan ekonomik kriz ile girdiği durgunluk süreci, 2010 sezonu ile beraber son bulacağa benziyor.

Bundan 2 hafta önce, Kazakistan’ın başkenti olan Alma Ata’da yapılan Turizm Fuarına, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Bodrum Ticaret Odası başkanı Mahmut S. Kocadon’un önderliğinde Bodrum Tanıtma Vakfı (BOYTAV) da katıldı.

İlk kez bir Avrupa ülkesi dışında Bodrum için bir tanıtım etkinliğine katılan BOYTAV yetkilileri Alma Ata’da kendilerine gösterilen misafirperverlikten son derece etkilendiklerini ve memnun kaldıklarını belirttiler.

2009 sezonunda 10 bin civarında Kazak Vatandaşın Bodrum’u ziyaret ettiğini belirten yetkililer, 2010 sezonunda bu rakamı en az 20 bine çıkarmayı hedeflediklerini söylediler.

Turizm Sektörü açısından son derece yararlı bir gelişme olacak. İstatistiksel olarak incelendiği zaman, Bodrum’a gelen turistlerin en fazla 3 ülkeye mensup oldukları biliniyor, bu çeşitlilik azlığı da, herhangi bir ekonomik sıkıntıda, ya da volkan patlaması gibi hava trafiğinin etkileneceği bir durumda Bodrum Turizminin büyük darbe almasına sebep oluyordu. Uzun yıllardır ihmal edilen, Kazakistan da dahil Türk Cumhuriyetleri Bodrum Turizmi açısından son derece yararlı ve zengin bir pazardır.

Turizm Sektörüne olacak faydaların yanında, Gayrimenkul Sektörü’nün de bu geç kalmış hamleden faydalanacağını düşünüyorum.  2007 yılındaki resesyondan sonra Avrupa Ülkeleri vatandaşlarının – özellikle İngilizlerin – Bodrum Yarımadası’ndaki gayrimenkul alımları çok büyük oranda azaldı, ve hali hazırda konut sahibi olan bir çok Avrupa Vatandaşı da, kendi ülkelerindeki hayatlarını sekteye uğratmamak için – Second Home – adı verilen Türkiye’deki gayrimenkullerini sattılar.

Emlak Sektörünün, ekonomideki 35 ana kalemi doğrudan etkilediğini düşünürsek, Bodrum’daki gelir kaybını tahmin edebiliriz. Bu sektörde oluşan açığı gidermek için de ciddi çalışmalar yapılmalıdır.

Kazakistan’ın milli geliri kişi başına 7.000 amerikan Doları civarındadır, ve Kazak Vatandaşları Gayrimenkul edinmeye çok meraklı insanlardır. Bodrum Yarımadası gibi bir bölgeye, doğru projelerle bir çok Kazak Vatandaş gayirmenkul almak için bir takım çalışmalarla kanalize edilebilir ve edilmelidir. Emlak firmaları da bu çalışmaların içinde olmalıdır. Pozitif Gayrimenkul olarak biz bu konuda çalışmalara başladık bile. Turgutreis, Yalıkavak ve Gümüşlük başta olmak üzere, yarımadanın tüm bölgelerindeki gayrimenkullerin tanıtımını Kazakistan’da yapmaya çalışıyoruz. Bireysel bazda yapılan bu çabalara, hükümet de denklik sorunlarını çözecek ve Kazak Vatandaşların türkiye’de Gayrimenkul edinmesini kolaylaştıracak projeler geliştirerek yardımcı olursa, kısa vadede hem Bodrum, hem de Türkiye ekonomisne pozitif katkı sağlayacak gelişmeler olacak demektir.

Sağlıklı ve Mutlu Günler dileklerimle,

A. Kağan YILDIRIM

Pozitif Gayrimenkul Bodrum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.