Ülkemiz hızla gelişen bir ülke olmasına rağmen bu gelişmeyi aksatacak bir çok problemi daha çözememiştir . Bunların başında da eğitim gelir. Her sene değişen ÖSS sistemi , daha temeli oturmamış bir ilk okul süreci , sonrasında ise gelen lise sorunları vs. uzayıp gidiyor .
  İlk başlarda zorunlu dokuz sene eğitim kararı çıkarıldı . Kızların okula gönderilmesi için pek çok kampanya başlatıldı , lise üç seneden dört seneye uzatıldı , seviye belirleme sınavı uygulanmaya başlandı ve şimdi de  Öğrenci Seçme Sınavı nam-ı diğer ÖSS sisteminde ki değişiklik . Tabi ki bu değişikliklerin asıl amacı daha kolay ve daha derin bir öğrenim . Fakat bir türlü derine inemedik . Suyun üzerinde çırpınıp duruyoruz .
  Oysa diğer ülkelere baktığımızda Öss sistemi liseden başlıyor ve hayatımız üç saatlik bir sınava bağlı kalmayıp , bize ileriki hayatımızda hiç bir şey kazandırmayacak sorulardan ibaret bir sınavla yapılmıyor. Gerçi şimdiki sınav sistemi de buna yönelik ama eminim ki bu sistemde bizi tatmin etmeyecek ve önümüzdeki sene tekrar bir değişime gidilecektir .
  ” Çalışana göre hava hoş ” sözleri de yavaş yavaş rafa kalkmaya başladı . Artık çalışanlarda sınav sisteminden hoşnut değil. Onlar da çalışmayanlarla aralarında hiç bir fark kalmadığından şikayetçiler . Yani kısacası eğitim sistemi hiç kimseyi memnun edemiyor .
  Ülkemiz bu kadar gündemdeyken daha kendi içindeki sorunları çözemiyor. Eğitim sadece bu sorunlardan bir tanesi . Bir an önce bu ve bunun gibi sorunlara çözüm getirilmesi gerekirken bizim hiç bir şey yapmamamız da beni kara kara düşündürüyor açıkçası .
  Yetkililerin ve bizim gayretlerimizle bu sorununda üstesinden gelebileceğimize yürekten inanıyorum . Kendimizin ve ülkemizin geleceği için eğitim şart .

7 YORUMLAR

 1. bir milletin her yapidan insaninin kendine uygun bir seyler bulabildigi ve bence o ülkenin kültürünü taniyabilmek icin en önemli arac olan televizyon da kültürel yozlasmadan payini aliyor… vs..vs..milli egitim bakaninin adini bilmeyenler onun koydugu kurallara harfiyen uyuyor…vs..vs.. etinden, sütünden bolca yaralanilabilen, beyni durmadan sömürülen bir genclik yaratiliyor.vs..vs.. egitim herkesin hakki diyebilenler egitim icin can atan iki milyon gencin hayatini üc saatlik bir sinav dahilinde degistirebiliyorlar…vs..vs

  herkese basarilar dilerim
  sevgimle daima…

  yakup icik almanya

 2. Evet hafta içi çok yoğun olduğumdan dolayı yazıları inceleyememiştim, şimdi kısa kısa açıklamalarla değerlendirmelerimi yapacak ve bitirmeye çalışacağım.

  İlk cümleyle başlayayım, burada rağmen kelimesi yanlış kullanılmıştır:
  “Ülkemiz hızla gelişen bir ülke olmasına rağmen bu gelişmeyi aksatacak bir çok problemi daha çözememiştir .”

  Yukarıdaki gibi olmaz, şöyle olsa olabilirdi:
  “Ülkemiz gelişimini aksatacak pek çok problemi daha çözememesine rağmen hızla gelişen bir ülkedir.”

  Sanırım bu örnekler sayesinde açıklama yapmama gerek kalmadı, göstermek istediğimi gösterdiğimi düşünüyorum.

  Nam-ı diğer tamlaması da yanlış kullanılmıştır diye düşünüyorum; “Öğrenci Seçme Sınavı nam-ı diğer ÖSS” olmaz, zaten ÖSS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nın kısaltılmış biçimidir. Şöyle olsa olabilirdi “ÖSS nam-ı diğer Öğrencinin Suyunu Sıkma” ancak burada da bir alay vardır yoksa ÖSS’nin bilinen böyle yaygın bir adı yoksa bu kullanış da tam doğru olmazdı. Aşağıya bu tamlamanın uygun kullanıldığı iki cümle yazacağım:
  “Tevfik Kolaylı, nam-ı diğer Neyzen Tevfik…”
  “Mevlana’nın babası Bahaeddin Veled, nam-ı diğer Sultanü’l-Ûlema…”

  “Ülkemiz bu kadar gündemdeyken daha kendi içindeki sorunları çözemiyor.” Cümlesi de hatalı bir cümle, gündemdeysek bile yazarın bundan bahsetmesinin nedenini anlayamıyoruz çünkü bunun ardını getiremiyor ve “…daha kendi içindeki sorunları çözemiyor” diyor. Ben bu ikisi arasında bir ilgi kuramadım.

  Başlıkla yazı arasındaki ilişki de çok kuvvetsiz. Sonuç olarak yazıda bana göre daha pek çok hata var ve başarısız bir yazı. Yazar güzel bir konuya değinmek istemiş ama bu yazının bize bir katkısı olmuyor. Puanım 20.

 3. Değerli yorumlarınıza çok teşekkür ediyorum .. Haklısınız daha çok acemiyim .. Ustalardan eleştiri alarak hatalarımı düzeltmeye çalışacağım. Bu imkanı tanıyan Selçuk Bey’e de çok teşekkür ediyorum.

 4. Amacimiz Turk kullanicilarinin gelismesi, sadece turklerinde degil turkcenin.. senin ve senin gibilerin bir seyler ogrenmesi icin elimizden geleni yapacagiz. suanda bir sey ogrenmissen once yapici elestiri yapanlara sonra kendinize ve en son olarakda bize tesekkur edebilirsiniz :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.