Öncelikle konuya şuradan başlamak istiyorum, bende 1 aydır işsiz bir gazeteciyim yani yeni mezunum. Tabii ki hedeflerim, gelecekle ilgili planlarım herkesin oldugu gibi benimde var fakat bunları gerçekleştirmek için ne yazık ki ülkemizde hiçbir fırsat bulamıyorum. Yurt dışında üniversite okudum ve benim gibi farklı ülkelerde okuyan herkes gibi okulum bitince yurda dönüş yapıp işe başlama planlarım vardı. Şimdi ise geldiğim yere geri dönme planları yapıyorum cünkü oradan iş teklifi alıyorum. Üstelik kendi alanımda yani iş yok diye geçici olarak bi cafede,mağazada v.b. yerlerde çalışmak üzere değil. Benim etrafımda olan hatta bizzat arkadasım olan yaklasık 10 kişi de aynı fikirde benimle. 2 si Amerika’ya gitti, biri İngiltere’ye gidiyor. Bir kaçı hiç dönmedi Kıbrıs’ta işe başladı ve bunun gibi birçoğu… Tabii bu bahsettiklerim maddi ve manevi birçok imkana sahip kişiler.Peki ya olmayanlar? zor sartlar altında üniversite okuyup mezun olan gerçekten işe ihtiyacı olan kişiler onlar ne olacak?

Üniversiteyi gerçekten yüksek derecelerde ve üstün başarılarla bitiren bazı öğrenciler ya yurt dışından ya da Türkiye’deki çoook büyük şirketlerden iş teklifi alıyorlar  çalışmaya başlıyorlar. Ama bir de normal statüde mezun olan öğrenciler var.Bu da binlerce hatta milyonlarca işsiz demek oluyor. Arkadaşım olarak bahsettiğim ve o durumda olan birçok öğrenci yurt dışında işe başlıyor ve hayatlarını bir şekilde kurtarıyor bazıları cok büyük yerlere geliyor. Ondan sonra da “doğduğun degil doyduğun yer” mantığıyla bir daha tatiller haricinde ülkemize gelmiyorlar muhtemelen emekli olana kadar. Peki bunun böyle olması şart mı? İmkanı olan ya da ortalaması iyi olan öğrenciler vakit kaybetmemek ya da “bundan sonra üniversite mezunu olmak yetmez” ve “artık bir yabancı dil yetmiyor”  laflarını boşa cıkarmamak için eğitimine devam ediyor ya da özel kurslara gidiyor. Maksat belki bir yerden iş teklifi gelir de belki birgün işe başlarız demekten başka bir şey değil eğer üniversitede öğretim görevlisi olmak gibi bir fikirleri yoksa. Gerçekten maddi sıkıntı çeken bazı mezunlar ise yeter ki iş olsun da para kazanayım dediği içinse okudukları bölümle alakası bile olmayan işlere girip çalışıyor. Tabii ki mecburiyetten yoksa kim ister ki 4 sene okula gidip o kadar emek verdikten sonra bu emegin boşa çıkmasını. İş verenlerin de bu durumda yapabilecekleri bir şey var mı bilmiyorum ama mezunları işe alıp sizi bir süre deniyeceğiz taktikleri uygulayıp bir kuruş maaş vermeden 1 yıl sonunda kusura bakmayın diyerek bu durumdan faydalanmaları bana cok da mantıklı gelmiyor.

İmkanı olan bir kişinin mezun olduktan sonra uzun bir süre iş arayıp ondan sonra yurt dışına gitmesinde ben bir yanlış göremiyorum açıkcası.

Burda aklıma şöyle sorular geliyor :  Nerede bu devlet?  Nerede bu insanlar? buradan bütün ülkeden sorumlu Yetkililere sesleniyorum…

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.