Yurtdışına Çıkarken Mutlaka Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler 7

Yurtdışına çıkarken hazırlıklı olduğumuzda ancak sorunsuz bir tatil geçirebilirsiniz. Yurtdışına çıkarken mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekenler bulunmaktadır. Bunlar sizin keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. 

Yurtdışına çıkmak özellikle Avrupa ülkelerine Türk vatandaşları için zorlu bir süreç olabiliyor. Bu zorlu sürecin ana sebebi ise vizelerden kaynaklanıyor. Türkiye ve AB arasında halen vize şartı olduğu için vize evraklarınızı hazırlamak ve para vermek herkesin zoruna gidiyor. Çoğu kişi ise vizesini alıp yeni yerler görmek için can atıyor. Yurtdışında planlı programlı gezmek size oldukça keyif verecektir. Fakat plansız ve programsız yurtdışına gitmek sizin için oldukça kötü anlar geçirmenize neden olacaktır. Yurtdışında mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekenler;

Çevrimdışı Sözlük

Yurdışında gezerken internete girmek sorun olabiliyor. Bu yüzden telefonunuza mutlaka çevrimdışı da çalışan bir sözlük indirin. Böylece internetsiz ortamlarda bile istediğiniz kelimeyi ve cümleyi çevirebilirsiniz. Gittiğiniz ülkelerde dil bilmiyorsanız eğer çevrimdışı sözlük oldukça işinize yarayacaktır.

Çevrimdışı Sözlük

Gezeceğiniz Şehrin Haritasını Önceden Telefonunuza İndirin

Yön ve yer bulmak eskiye nazaran artık çok iyi. Harita uygulamaları sayesinde hiç bilmediğiniz bir yer kaybolmadan gezebilirsiniz. Fakat haritalarda sözlükler gibi internetle çalışmaktadır. İnternetsiz ortamda da online haritayı kullanmak için önceden gezeceğiniz yerin haritasını indirip kaydedin. Böylece sorun çıkmaktan yön ve yer bulabilirsiniz.

Gezeceğiniz Şehrin Haritasını Önceden Telefonunuza İndirin

Tarihi Yerler ve Müzelerin Listesini Çıkarın

Gideceğiniz yerde görülmeye değer olan yerlerin, müzelerin listesini yapın. Bunların konumlarını haritada işaretleyin. Bu liste sayesinde gittiğiniz yerde önemli olan ve görmeniz gereken yerleri bulup gezebilirsiniz.

Tarihi Yerler ve Müzelerin Listesini Çıkarın

Gittiğiniz Yerin Yemek Kültürünü Tatmanız İçin Restoran Listesi Yapın

Her ülkenin veya şehrin kendi kültüre has damak tatları bulunmaktadır. Ünlü olan bir tadı en iyi deneyimlemek onu kendi yerinde yemekten geçmektedir. Gittiğiniz her yerde o yöreye özgün olan yemekleri el verdiğince denemeye çalışın. Böylece hem yemek kültürünüz gelişecek hem de güzel bir deneyim yaşamış olacaksınız.

Gittiğiniz Yerin Yemek Kültürünü Tatmanız İçin Restoran Listesi Yapın

İlaçlarınızı Yanınıza Alın

Özellikle uzun seyahatlerde mutlaka ilaçlarınızı yanınıza alın. Gittiğiniz ülkede Türkiye’de kullandığınız ilaçları bulamamanız yüksek bir ihtimaldir. Bu yüzden kullanmanız gereken ilaçları, ağrı kesiciyi, mide koruyucuyu mutlaka yanınızda bulundurun.

İlaçlarınızı Yanınıza Alın

Yanınızda Döviz Cinsinden Para Bulundurun

Her ülkenin para birimi genellikle farklıdır. Bu yüzden gittiğiniz ülkelerde change yapmak için yanınızda döviz cinsinden para bulundurun. Ayrıca zor durumlarda atmlerden para çekmek için kartınızı kullanabilirsiniz. Bu yüzden banka kartınızın hangi atmlerden para çektiğinizde komisyon az keseceğini önceden araştırın.

Yanınızda Döviz Cinsinden Para Bulundurun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.