Ana Sayfa Yaşam rehberi Tatil ve Gezi Rehberi Hangi Ülkenin Hangi Yemeği Meşhur?

Hangi Ülkenin Hangi Yemeği Meşhur?

0
Hangi Ülkenin Hangi Yemeği Meşhur?

Yemek kültürü diğer geleneklere gibi ülkeden ülkeye değişmektedir. Türkiye geniş yemek yelpazesi ile çoğu ülkeyi lezzet olarak geride bırakabilmiştir.
Her ülkenin yıllardır süre gelen yemek kültürü bulunmaktadır. Çoğu Avrupa ülkesinde elle tutulur bir yeme kültürü olmasa da tatlıları ve ayak üstü öğünleri meşhurdur. Dünyada damak tadı ve lezzet unsurları göz önünde bulundurduğunda sadece bazı ülkeler ön plana çıkabilmektir. Yurt dışı gezilerinizde gittiğiniz yeri gezerken mutlaka oraya özgü yiyecek içecekleri de mutlaka tadın. Bir yiyeceği veya içeceği yerinde tatmak çok farklı bir deneyimdir. Ülkelere göre meşhur yemekler;

Türkiye

Listemizin başında tabi ki kendi ülkemiz yer alıyor. Özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerine özgü yemeklerimiz lezzet açısından tartışılmaz bir etki yaratıyor. Türkiye’nin ünlü yemekleri arasında çiğ köfte, lahmacun, zeytinyağlı yemekler, içli köfte gibi lezzetler yer alıyor.

Türk Yemekleri-1
Türk Yemekleri-2
Türk Yemekleri-3

İtalya

İtalya ve Türkiye hem insanların dış görünümleriyle hem de kültürleri ile oldukça benzer iki ülkedir. İtalya’nın kruvasanı, paninisi, pizzası oldukça meşhurdur. İtalya’ya gittiğiniz de mutlaka sabah kahvaltısında espresso ve kruvasan ikilisini deneyin. Tabi gitmişken pizzasını yemeden gelmek olmaz.

İtalyan Yemekleri-1
İtalyan Yemekleri-2
İtalyan Yemekleri-3

Yunanistan

Komşu ülke Yunanistan çoğu gelenekleri gibi yemeklerde de ülkemizle hemen hemen aynı kültüre sahip. Yunanistan’a yolunuz düştüğünde mutlaka meşhur Yunan salatası ve deniz mahsulleri yemeklerini tatmalısınız.

Yunanistan yemekleri-1
Yunanistan yemekleri-2
Yunanistan yemekleri-3

Japonya

Uzak doğu ülkelerinden Japonya’nın en meşhur yemeği sushidir. Sushi yemeği çığ balığın yosuna sarılıp hazırlanması ile bilinir. Sushi özellikle Türkler açısından damak zevkine uymayan bir yiyecek olsa da dünyada büyük ilgi görmektedir.

Japon yemekleri-1
Japon yemekleri-2

Azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan ile yemek kültürümüz arasında benzerlikler vardır. Komşu Azerbaycan’a giderseniz mutlaka sarma yemelisiniz. Ülkemizin sarması ne kadar güzel olsa da Azerbaycan meşhur sarması ile damakta unutulmaz bir tat bırakıyor.

Azeri Yemekleri-1
Azeri Yemekleri-2
Azeri Yemekleri-3

Amerika

Obezitenin ana vatani olan Amerika’da en meşhur yemek fasd food çeşitleridir. Fasd food kültürü Amerika sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır. Hamburger, patates kızartması, nugget, soğan hakları ve tabi ki kola Amerika’nın meşhur birlikte yenilen yiyecekleridir. Amerika’da var olan bu sağlıksız yemek kültürü nedeni ile ülkede gitgide obezite oranı da artmaktadır.

Amerikan yemekleri-1
Amerikan yemekleri-2
Amerikan yemekleri-3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.