Gençler ve Öğrenciler İçin Avrupa'ya Gitme Yöntemleri 3

Çoğu kişi özellikle de gençler Avrupa ve yurt dışını görmek ister. Öğrenciler için devlet destekli Avrupa’ya kolayca gidebilecekleri programlar bulunuyor.

Avrupa ve yurt dışına mutlaka gençken gidip gezip görmeniz gerekir. Özellikle ulusal ajansların gerçekleştirdiği öğrenci dğeişim programları veya gönüllü çalışma programları ile Avrupa’ya gidebilir ayrıca ulusal ajanstan maddi destek alabilirsiniz. Bunları yaparken de genellikle pasaport harcı ödemez vize parası vermezsiniz. Avrupa’ya gitmek, orada eğitim görmek, gezmek isteyen gençler için seçenekler;

1) Erasmus+ Programı

Erasmus + programı içerisinde yüzlerce Avrupa ülkesinin yer aldığı ulusal ajans destekli bir öğrenci değişim programıdır. Bu program ile en fazla 12 ay boyunca yurt dışında Türkiye’de okulunuzun anlaşmalı olduğu bir okula gidip orada eğitim görebilirsiniz.Ya da zorunlu stajlarınızı yapabilirsiniz. Bunun için okulunuzda bulunan dış ilişkiler ofislerine gitmeniz gerekmektedir. Her dönem için bir sınav tarihi bulunmaktadır. Sınavlar İngilizce bilgisini ölçmek amacı ile yapılır. Yazılı sınavdan geçen kişiler sözlü mülakata çağrılır. Sözlü mülakattan da geçilirse öğrenci Erasmus hakkına sahip olur. Daha sonra ders eşleştirmesi yapar. Gideceği ülkeyi okul ile iletişime geçip kabul mektubu alır. Kabul mektubu geldikten sonra pasaport ve vize işlemlerini halletmesi gerekir.Ulusal ajans genellikle Erasmus yapılan sürece boyunca aylık 300-500 Euro arası ülkeye göre hibe verir. Verilecek olan bu hibenin yüzde 70 veya 80’ni gitmeden önce verilir. Öğrenci Erasmus programında aldığı derslerden başarılı olursa kalan hibe dönüşte verilir.  Genellikle öğrenciler gittikleri ülkede derslerden kolay geçer ve çoğu zamanını Avrupa’yı gezmeye ayırır.

Erasmus Plus Programı

2) Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı

Kısaca AGH olarak bilinen bu programa 18-30 yaş arası gençler katılabilmektedir. Ayrıca bu programa katılabilmek için üniversite eğitimi şart değildir. AGH ile bir sosyal destek programı kapsamında gittiğiniz ülkede hizmet verirsiniz. Günlük makul bir saat diliminde çalışırsınız. Ulusal ajans size cep harçlığı, gidiş dönüş masraflarını karşılama, yurt ücreti, şehir içi ulaşım ücreti gibi yardımlarda bulunur. Böylece hem çalışır hem dilinizi geliştirir hem de Avrupa’yı görmüş olursunuz. AGH programının belli zamanları ve kriterleri bulunmaktır. Katılacağınız program için karşı tarafa referans mektubu, özgeçmiş gibi belgeler sunmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için ulusal ajansın sayfasına bakabilirsiniz.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.