Gezginlerin mutlaka görmesi gereken dünyanın en renkli şehirleri rengarenk sokakları ile kendine hayran bırakıyor.

Çoğu Avrupa ülkesinde modern şehirleşme yerine eski yapıyı, dokuyu koruma anlayışı vardır. Avrupa şhirlerinde Türkiye’de olduğu gibi yeni binalar, çarpık kentleşme gibi sorunları görmek çok azdır. Genellikle eski yapılar restore edilerek kullanılır yada yeni yapılar belli bir kriter üzerinden hemen hemen aynı yapılmaya çalışılır. Bazı ülkelerde ise renkli şehirler vardır. Bu şehirlerde binalar rengarenk boyanmış ve görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Gezginlerin uğrak noktası olan renkli şehirleri içeriğimizden bulabilirsiniz.

Dünyanın En Renkli Şehirleri

Juzcar, İspanya

Mavi şehir olarak bilinen İspanya’nın Juzcar şehri adeta şirinler köyünü andıran bir görüntüye sahiptir. Şehirde yer alan tüm evler ve yapılar mavi rengine boyanmıştır. Juzcar şehrinşn tamamının maviye boyanmasının hikayesi ise 2011 yılında çekilen mavi erkekler ile ilgili bir film ile başladı. Film sonrasında şehir mavi olarak kaldı ve şu anda birçok gezginin uğrak noktası haline geldi.

Juzcar, İspanya

Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Güney Afrika’da turistlerin en fazla sevdiği ve uğradığı yer olan Cape Town da bulunan Bo-Kaap şehri renkleri ile göz büyülüyor. Şehirde hern rengin hakimiyetini bulabilirsiniz. Göz alıcı ve canlı renkler ile boyanan evlerde ise genellikle Müslüman kişiler yaşıyor. Rengarenk evlerin yanında şehrin manzarası da oldukça keyif veriyor. Eğimli bir şehir olmasına rağmen yapılaşma her geçen gün artıyor.

Bo-Kaap, Cape Town, Güney Afrika

Vernazza, İtalya

İtalya’nın kıyı ve uçurum şehri olan Vernazza rengarenk yapıları ve sakin bir yer olması ile ilgi çekiyor. Küçük ve uçurum kenarında bir yer olan Vernazza İtalya’ya gidenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunuyor. Doğal güzelliğini ve yapısını koruyan bu şehir yeni yeni keşfedilen doğa harikası yerlerden biri olarak biliniyor.

Vernazza, İtalya

Burano, Venedik, İtalya

İtalya denilince akla romantizmin şehri olan kanalların kapladığı güzel şehir Venedik gelmektedir. Venedik şehrinde yer alan Burano takımadalarında kanalların kenarlarını rengarenk evler süslüyor. Venedik’e yaklaşık 7 kilometre uzaklığında olan Burano takımadalarında sizi renklerin göz alıcı parlaklığı bekliyor. Burano Venedik’i görmeye gelen çoğu kişi tarafından mutlaka ziyaret ediliyor.

Burano, Venedik, İtalya

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.