Stresten Kurtulma Yöntemleri 1

Stres, modern dünyada çalışan-çalışmayan pek çok insanın en temel sorunlarından birisi. Her ne kadar ciddi bir kesim bunun farkında olmasa da, günlük hayatının büyük kısmını stres etkiliyor. Bunu bazen psikolojik tedaviyle, bazen de kendi çabalarımızla atlatmamız mümkün. Peki, stresten kurtulmak için ne yapmak gerekiyor?

Aile, arkadaş ve iş ilişkileri, okul, diğer insanlar, trafik, maddiyat gibi insanda stres yaratan pek çok konu var ama bunları en aza indirmek için çaba harcayan kesim az. Stresi en aza indirgemek için farklı yöntemler var ve bunlar bazen çok şaşırtıcı olabilir. Örneğin, birkaç çift mum yakmak stresini azaltabilir. Mum ışığı, insanı garip şekilde rahatlatıyor ve o titrek ışıkta hayallere dalmak, sinirleri gevşetiyor.

stresten-kurtulma-yollari

En klasik yöntemlerden birisi de şarkı söylemek. İnsan kendi sesinde gevşiyor ve sinirlerini atıyor. Şarkı söyleyerek veya gülerek, konuşarak o anki stresi uzaklaştırmak mümkün. Kaldı ki kahkahanın bu konuda ne kadar faydalı olduğu zaten bilinen bir gerçek.

Bir diğeri ise çeşitli hobi ve aktivitelere yönelmek. Uğraştığınız hobi sizi psikolojik olarak rahatlatacak ve kafanızı farklı konulara vererek, sinirlerinizden uzaklaşmanızı sağlayacak. Bunun için pek çok alternatif var ve ilginizi çeken bir tanesine yönelebilirsiniz.

Ayrıca meditasyon ve masaj yaptırmak da stresi yenmede, rahatlamada kısa ve orta vadeli çözümlerden birisi. Tabii ki yine hiçbiri olmuyorsa, en kesin ve garantili çözüm psikolojik tedavi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.