Stres bu zamana kadar sana ne kazandırdı?

Her sabah uyanmak ve hayatın içine karışmak, rutinin içinde güzelliklerle dolu ayrıntıları görememek. İşte tüm gün boyunca sorumluluklarımızı düşünüp güne başlar başlamaz stresi tüm vücudumuzda hissetmek hayatı nasıl daha çok zorlaştırıyor?

Bunu hepimiz yaşayarak tecrübe ediyoruz. İş yerinde yığılan bir sürü iş, akşam yapılacaklar listesi tüm günün planlamasını yapmak stresi dibine kadar yaşamak demek aslında. Evet başarılı olmak için dozunu kaçırmadan stresi yaşamak gerekiyor belli bir nebzede. Ancak fazlası mı? Hayır işte orada bir durup düşünmek lazım. Stresin fazlası bana ne kadar zarar verebilir diye düşünmek kendimiz için yapılması gerekenlerin başında geliyor. Stres yönetimini öğrenmek aslında hayatı boş vermek, hiçbir şeyi umursamamak anlamına gelmiyor tabi ki. Sadece biraz durup nefes almak ve sakinliğin içindeki güzellikleri görebilmek aslında her şeyi daha kolay hale getiriyor.

Düşünülecek küçük detaylar hayatta stresle başa çıkmanın aslında görüldüğü kadar zor olmadığını bize en iyi şekilde anlatıyor, burada önemli olan yaşamın naifliğine kulak vermek aslolan. İş hayatı stres yaşadığımız ortamların başında gelirken, çalışma sisteminde yapılacak küçük değişikliklerle oldukça etkili çözüm üretebiliyoruz bu konuda. Yapmamız gerekenlerin başında yaptığımız işleri küçük parçalara ayırıp, kendimizi bu parçaların sonunda ödüllendirmek yani aslında kendimizi ödüllendirmek. Evet gözlerinizi kapatın ve olduğunuz yerden size huzur veren neresiyse o an orada olun. Bunun en güzel tamamlayıcısı nefes almayı bilmek. Derin ve doğru nefesler bizi çok özel anlara götürecek eğer istersek. Mümkünse bütün bunları size mutluluk veren huzurlu bir müzikle birleştirmek muhteşem bir armoni yaratacak emin olun. Gün boyu yediğimiz içtiğimiz her şey bize eksi ya da artı olarak geri dönüyor. Bu konuda dikkatli olmak stresin baş düşmanı olarak biliniyor.

Birlikte çalıştığınız insanlarla, aynı zamanda birlikte gülümseyebilmek, dostluk kurabilmek özel anların artmasına sebep olacak bunu unutmayın. Ve en önemlisi hayatımızda olmazsa olmazlarımız ailemiz ve sevdiklerimiz. Onların sesini çok ufacık da olsa duymak bize ne kadar büyük bir nimet aslında. Bunu en zor anlarımızda anlayabiliyoruz. Onlara uzak bile olsak stres anlarımızda sıcacık seslerini duymak için telefonu elimize aldığımızda aslında hayatın bütün yükünü sırtlayabilecek güce kavuşmamak imkansız oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.