Hayatın kalitesini düşüren ve mutsuz yaşamaya neden olan stresle başa çıkma yollarını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

Stresli olmak gün içerisinde enerjinizi düşürdüğü gibi hayat kalitenizi de olumsuz etkilemektedir. sürekli stres altında yaşayan kişilerde mutluluk, başarı oranı düşüktür. Bu yüzden stresle baş etmenin yollarını bilmek gerekir. Stresin kaynağını bulup ona göre hareket etmek sorunu kökten çözmek için ilk yapılması gereken davranıştır. Olaylara karşı stres altına girmeden sakinliğiniz koruyarak hareket ettiğiniz takdirde tabi ki siz kazançlı çıkarsınız. Fakat bunu yapmak için stresle başa çıkma yollarını bilip biraz zorlansak bile uygulamamız gereklidir. Daha kaliteli ve mutlu bir hayat için aşağıda yer alan stresle başa çıkma yollarını deneyebilirsiniz.

Stresle Başa Çıkma Yolları

Nefes Egzersizleri

Stresli olduğumuz çoğu zaman nefes alamadığımızı hissederiz. Düzgün nefes almak taktiklerini uygulamak çoğu kişiye anlamsız gelse de faydası oldukça fazladır. Stresli anlarda kendimize gelebilmek için mutlaka doğru nefes almayı ve nefes tekniklerini bilmemiz gerekir. Stres altında olduğunuz bir anda hızlı hızlı nefes almak yerine sizi rahatlatacak olan derin derin sakin nefes almayı deneyin. Derinden nefes almak sizi hem beyinin hem de fiziken rahatlatacaktır.

Nefes Egzersizleri

Okuma ve Yazma

Stresli anlarda yapılacak en güzel ve en rahatlatıcı aktivite okuyup yazmaktır. Kitap veya dergi elinizde ne var ise alıp okuyun. Eğer elinizde okuyacak bir şeyiniz yok ise kalemi defteri elinize alıp içinizden ne geçiyorsa yazın. İster duygularınızı, ister yapmak istediklerini kaleme dökebilirsiniz. bir nevi içinizi döküp stresli durumdan bir süre uzaklaşabilirsiniz.

Okuma ve Yazma

İyi bir Uyku

Stresli anlarınızda sıcak bir duş alıp yatağınıza yatın ve uyumayı deneyin. Stresten uzaklaşmak veya kötü bir olaydan uzaklaşmak için en etkili silah uykudur. Uyuyunca çoğu kötü durum ve duygu unutulur. Kaliteli bir uyku çekmek, dinlenmek beyinen sizi daha rahatlamış bir hale getirecektir. Uykuya dalma problemi yaşarsanız müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir veya sevdiğiniz bir film- diziyi açıp rahatlayarak kolayca uyuyabilirsiniz.

İyi bir Uyku

Özetlemek gerekirse stresli anlarda o andan ve durumdan çıkmak için başka etkinliklere yönelin. Düşünmemeye çalışın ve zihninizi oyalayıp sizi rahatlatacak sevdiğiniz işleri yapın.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.