Kilo vermek isteyenlere özel kalorisi düşük gün içerisinde tokluk hissi sağlayacak zayıflatan ve tok tutan gıdaları derledik.

Kilo vermek metabolizma hızınız yavaş ise zorlu bir süreç olabilmektedir. Yavaş metabolizmaya sahip kişilerde kilo vermek zaman alır ve zordur. Kilo verirken önemli olan beslenmenize dikkat etmektir. Beslenmenize dikkat ederken hangi yiyeceğin lif oranının yüksek, kalorisinin düşük, tok tutan olduğunu bilmeniz gerekiyor. Böylelikle gün içerisinde daha az yemek yeyip daha az kalori alarak midenizi doyurabilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmediğiniz sürece yaptığınız sporların çok da etkisi olmaz. Bu yüzden beslenirken kalorisi düşük ama vücudun günlük temel ihtiyaçlarını karşılayan yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Zayıflatan ve Tok Tutan Gıdalar

Beyaz Peynir

Kahvaltılarda güne beyaz peynir ve yumurta ikilisi ile başlayabilirsiniz. Beyaz peynir içerisinde bulunan yüksek kalsiyum oranı ile gün içerisinde sizi tok tutar. Ayrıca içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Tok tutan gıdaların özellikleri lif ve protein oranlarının yüksek olmasıdır. Kahvaltılarda ve ara öğünlerde belli bir miktar abartmadan beyaz peynir tüketerek gün içerisinde tokluk hissini arttırabilirsiniz.

Beyaz Peynir

Yumurta

Yumurta spor ve diyet yapanların listelerinde olmazsa olmazlardandır. Özellikle sabah kahvaltılarda haşlanmış yumurta tüketme sizi günün ciddi bir bölümünde tok tutar. Yumurta içerisinde bulunan yüksek protein oranı vücudunuzun günlük protein oranını da fazlasıyla karşılar. Spor yapmadan önce ve sabahları kahvaltı da mutlaka yumurta tüketmelisiniz.

Yumurta

Yaban Mersini

Antioksidan deposu olan yaban mersini tok tutma ve kilo verdirme özelliğine sahiptir. Yaban mersini çerisinde yüksek lif vardır. Lifli gıdalar tok tutan gıdalardır. Ayrıca yaban mersini metabolizma çalışma hızını arttırır ve böylelikle hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlarında önüne geçer. Son olarak yaban mersini kan şekeri seviyesini düzenler. Yani gün içerisinde kan şekeriniz düştüğünde çok fazla açlık hissi oluşursa yaban mersini tüketebilirsiniz.

Yaban Mersini

Yulaf

Yulaf diyet yapanların ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmiş olanların listesinde olmazsa olmazlar arasında yer alır. Yulaf zengin lif kaynağı nedeniyle iyi bir tok tutucu besindir. Ayrıca antioksidan kaynağı olan yulafın kolesterolü düşürme, kalp sağlığını iyileştirme, enerji sağlama gibi özellikleri de mevcuttur.

Yulaf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.