Üzüm

Kilo verme sürecinde olanlar ve kilo kontrolü yapmaya çalışanlar için şeker oranı düşük olan meyveleri derledik.

Kilo vermek çoğu kişi için zorlu bir süreçtir. Özellikle yaz aylarında artan kilo verme çabaları sıcaklar ile birleşince vücudu yormaktadır. Herkesin metabolizma çalışma hızı farklı olduğu için kilo verme süreçleri de farklıdır. Diyet listelerinde sürekli yer alan sağlıklı, doğal ve kalorisi düşük meyveler doyurucu olmalarının yanında lezzetli olmaları yüzünden de sıkça tüketiliyor. Meyvelerin içerisinde işlenmemiş şeker yani fruktoz bulunmaktadır.Kilo verme ve kilo kontrolü sürecinde şekerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Durum böyle olunca meyve seçerken kalorisi ve şeker oranı düşük olanları seçip tüketmek gerekiyor. Meyveler her ne kadar zararsız görünse de içerisinde yer alan şeker daha fazla acıkmaya sebep olmaktadır. Bu yüzden sizi acıktıracak değil de şeker oranı düşük lif oranı yüksek meyveleri tercih etmeniz gerekiyor.

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Üzüm

Yaz meyvelerinden biri olan ve oldukça fazla tüketilen üzüm şeker oranı düşük meyveler arasındadır. Bir avuç üzüm içerisinde bulunan şeker miktarı ise 23 gramdır. üzüm tüketirken günlük bir avucu geçmeyecek şekilde tüketmeniz öneriliyor.

Üzüm

Karpuz

Hepimiz yaz ayları gelse de karpuz yesek deriz. Karpuz içerisinde su bulunan, lif açısından yüksek ve tok tutan bir meyvedir. Serinleme amaçlı tüketilen ve kalorisi düşük olan orta boy bir dilim karpuzun içerisinde 17 gram şeker bulunmaktadır. Yani günlük sadece bir dilim karpuz yiyebilirsiniz.

Karpuz

Muz

Muz lif oranı yüksek meyvelerin başında gelmektedir. Enerji veren ve tok tutan, lezzeti de bir o kadar güzel olan muzun bir tanesinde 14 gram şeker bulunmaktadır. Günde bir adet muz yiyerek hem açlık hissini bastırabilir hem de çok fazla şeker tüketmenin önüne geçerek tatlı krizlerini geçirebilirsiniz.

Muz

Avokado

Meyveler arasında içerisinde en az şeker bulunanlardan biri olan Avokado yağ yakımını sağlamaktadır. Orta boy bir avokado içerisinde yaklaşık olarak yarım gram şeker bulunmaktadır. Her gün bir adet avokadoyu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Üzerine limon sıkarak tüketebilir veya salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Avokado

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.