Yaz aylarının gelmesi ile birlikte çoğumuzda oluşan kilo verme telaşını doğru önerileri uygulayarak daha etkili ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kilo vermek kişiden kişiye değişen bir durumdur. Herkesin bünyesi, metabolizma çalışma hızı, yağ hücrelerinin birikme yeri farklıdır. Herkesin kilo alma nedeni de doğal olarak farklıdır. Aşırı yemek, hormon bozukluğu, hastalıklar, ilaçların yan etkileri, hareketsizlik derken birçok neden yüzünden kilo alma durumu yaşanabilmektedir. Özellikle kış aylarında soğuk havalar nedeniyle daha fazla hareketsiz kalındığı ve genelde evde zaman geçirildiği için daha çok yemek yendiği için kilo alınır. Yaz ayları gelincede çoğu kişi kış kilolarını verme telaşına düşmektedir. Kış kilolarını daha kolay vermek için etkili önerileri uygulayıp bu süreci daha iyi atlatabilirsiniz.

Kış Kilolarını Vermek İçin Öneriler

Su, Bitkisel Çayların Tüketimi

Sıvı tüketimi kilo vermede oldukça önemlidir. Yağların yakılması, vücuttan toksinlerin atılması için bol bol sıvı tüketmeniz gerekir. Özellikle her gün en az 1.5 litre su tüketmeye özen gösterin. Bununla birlikte yağ yakımını destekleyici çaylar tüketmek gerekir. Örneğin yeşil çay, beyaz çay ve diğer çay karışımlarını gün içerisinde 2 bardak tüketerek metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakımını arttırabilirsiniz.

Su, Bitkisel Çayların Tüketimi

Sebze Ağırlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Ekmeği, şekeri ve yağı bir süre bir kenara bırakın. Genellikle sebze ve protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Karbonhidrat ve şeker vücutta depolanan ve kilo oluşumunu sağlayan besin içerikleridir. Bu yüzden kilo verme sürecinde bunlardan uzak durmak gerekir. Sebze ağırlıklı yemekler, haşlanmış et yemeklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca yağ seçimini doğal yağlardan yana yapmanızda fayda var. Örneğin zeytinyağı, hindistan cevizi yağını yemeklerinizde tercih edebilirsiniz.

Sebze Ağırlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Hareket Edin

Kilo almanın en etkili sebeplerinden biri hareketsizliktir. Gün içerisinde mutlaka egzersizler, yürüyüşler yapın. Tüm vücudu çalıştıran bir spor olan yüzmeyi haftada 2-3 defa yaparak kısa zamanda kilo verebilirsiniz. Spor salonuna gidemiyorsanız evde egzersiz yapabilirsiniz. Eviniz uygun değil ise hazır havalarda güzelken çıkıp yürüyüş yada koşu yaparak fazla kilolarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Egzersiz yaparken bölgesel kilolarınıza odaklı olarak yapmanız vücudunuzun daha iyi şekil almasını sağlayacaktır. Sürekli hareket eden kişilerde daha az hastalık, daha az kilo sorunu gözlemlenmiştir. Kısacası sağlığınız için ve fit bir vücuda sahip olmak için düzenli yürüyüşü hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Hareket Edin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.