Kilo kontrolü sağlamak ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için kilo vermenize yardımcı olacak besinleri içeriğimizden bulabilirsiniz.

Sürekli olarak kilo problemi yaşayan ya da verdikleri kiloyu koruyamayan kişilerin yediklerine dikkat etmesi gerekir. Dengeli beslenme, spor yanında kilo kontrolü ve kilo vermeye yardımcı yiyeceklerin de sıkça tüketilmesi gerekir. Yediklerimizin kalorisi, içerisinde bulunanlar kilo alıp verme konusunda oldukça önemli noktalardır. Kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak için kalorisi düşük ve doyuruculuk oranı yüksek besinler ile beslenmek gereklidir. Obezite sorunu her geçen gün artarken uzmanlar ciddi bir şekilde uyarıyor. Uzmanlar aşırı yağlı, şekerli ve unlu yiyecekler yerine kilo kontrolü sağlayacak besinler tüketmenizi öneriyor.

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Besinler

Yoğurt

Türkiye’de sıkça tüketilen bir besin olan yoğurt içerisinde yüksek miktarda kalsiyum bulunur. Kalsiyum oranı yüksek olan yoğurt gün içerisinde sizi tok tutar. Özellikle karın çevresinde bulunan yağların yakımını hızlandırır. Zayıflama sürecinde olanlar veya verdikleri kiloyu kontrol altında tutmak isteyenlerin beslenme listesine mutlaka yoğurdu da eklemesi gerekiyor. Ayrıca yaz aylarında evde yoğurdu ayran yaparak ta hem serinleyebilir hem de yağ yakımını arttırabilirsiniz.

Yoğurt

Yulaf

Kilo vermek isteyenlerin ve sporcuların beslenme listesinde sıkça yer alan yulaf içerisinde bulunan yüksek lif oranı nedeniyle tok tutucu besinlerin başında gelmektedir. Sabah kahvaltılarda ve ara öğünlerde yulaf tüketerek gün boyunca midenizi tok tutabilirsiniz. Böylelikle aşırı yemek yemenin de önüne geçmiş olursunuz. Yulafı süt ve meyveler ile tüketip tadını daha iyi bir hale getirebilirsiniz.

Yulaf

Ananas

Bir meyve türü olan ananas iştahı azaltması ile bilinmektedir. İştahı azaltıp fazla yemenin önüne geçen ananasın 100 gramı sadece 50 kaloridir. Bu yüzden gün içerisinde 2 adet ananas tüketebilirsiniz. Tadı oldukça lezzetli olan ananas yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Ayrıca ananas içerisinde bol miktarda antioksidan yer almaktadır.

Ananas

Yeşil Çay

Oldukça etkili bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden biridir. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını arttırır. Yeşil çayı düzenli olarak kullandığınızda mide ve bağırsak hareketleriniz de daha rahat bir hale gelir. Gün içerisinde sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3 bardak yeşil çayı tüketip kilo kontrolü yapabilirsiniz.

Yeşil Çay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.