Diyet yaparken yapılan hataların neler olduğu ve nasıl doğru diyet yapabileceğiniz hakkında önerileri sizler için hazırladık. 

En fazla yaz aylarında diyet yapmak ve zayıflamak konuları gündeme gelmektedir. Genellikle çoğumuz bir uzman gözetiminde zayıflamak yerine kulaktan dolam bilgiler ile hareket etmeyi tercih ederiz. 5 günde 5 kilo gibi sağlıksız diyetlere başvururuz. Çoğumuz ise doğru ve düzenli bir diyet yaptığımız halde kilo veremeyiz. Kilo vermek için diyeti doğru ve düzgün yapmak kadar kendi metabolizmanızı tanıyıp ona göre hareket etmenizde fayda vardır. Fazla kilolardan kalıcı bir şekilde kurtulmak için ara ara diyet yapmak yerine sürekli olarak dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Uzmanlara göre kilo vermek isteyenlerin diyet yaparken uyguladığı hataları sizde düzeltip istediğiniz kiloya kavuşabilirsiniz.

Diyette Yapılan Hatalar

Açlık

Diyet yapmayı çoğumuz aç kalmak olarak düşünürüz. Fakat diyet yapmak sağlıklı bir şekilde hem karnımızı doyurup hem de düşük kalori ile beslenerek kilo vermek demektir. Gün içerisinde sürekli aç kalmak, öğünleri atlamak gibi davranışlar kilo verdirmez. Sürekli aç kalarak kilo verirsiniz fakat vücudunuzun kas kütlesi gider bir süre sonra mide hastalıkları ortaya çıkar. Ayrıca bu kiloları kısa sürede geri almanız da mümkündür. Kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için öğün atlamadan ara öğünleri mutlaka yaparak kendinizi aç bırakmamanız gerekir.

Açlık

Karbonhidrat, Yağ ve Şekeri Hiç Tüketmemek

Karbonhidrat, yağ ve şeker kalorisi yüksek olup vücutta depolandığında kilo almamıza neden olan besinlerdir. Fakat şunu unutmamalıyız ki vücudumuzun günlük belli bir karbonhidrat, yağ ve şeker ihtiycaı vardır. Kilo almamıza neden ise bunları vücudun ihtiyacından çok fazla tüketmektir. Çoğu kişi bu üç besini hiç tüketmeyerek kilo vereceğini düşünür. Fakat bu düşünce ve bunu uygulayanlarda hastalıklar, verilen kiloların kalıcı olmaması da ortaya çıkabilecek sorunlar arasında yer almaktadır.

Karbonhidrat, Yağ ve Şekeri Hiç Tüketmemek

Yanlış Sıvı Tüketimi

Metabolizmanın çalışması için mutlaka günlük su tüketim miktarının en az 1.5 litre olması gerekir. Bazı kişiler diyet uygulurken su içmek yerine kahve, çay veya diyet içeceklerini tüketmeyi tercih ederler. Şunu unutmamalıyız ki bu içecekler su yerine asla geçmemektedir. Çay ve kahve gün içerisinde çok fazla tüketildiğinde metabolizmayı yavaşlatır, şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Günlük çay ve kahve tüketiminiz birer adet olmalıdır. Ayrıca gün içerisinde mutlaka bol bol su tüketmeniz gereklidir.

Yanlış Sıvı Tüketimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.