Çoğumuzun sorunu olan özgüven eksikliğini yenme yöntemleri, bir daha kaybetmemek için neler yapılması gerektiğini derledik.

Başarısız çoğu insanın temelde özgüven sorunu olduğu bir gerçektir. Kendimize güvenip harekete geçmediğimiz, kendimizi cesaretlendirmediğimiz için yaptığımız birçok
işte başarısız olabiliriz. Kendimize olan güvenimizi kaybetmemiz belli noktalarda gerçekleşir. Bu noktalar dönüm noktaları sayılmaktadır. Dönüm noktaları çoğu zaman özgüven eksikliğinden dolayı başarısızlıklar getirmektedir. Bir kere kaybedilen özgüven genellikle bir daha gelmeyecek gibi bir his yaratabilir. Fakat özgüveninizi geri kazanmanız için oldukça basit yollar vardır. Özgüveninizi geri kazanmadığınız takdirde hayatınızda birçok olay olumsuz yaşanacaktır. Bu yüzden mutlaka özgüveninizi geri kazanmak için çaba sarf etmeniz gereklidir. Aşağıda yer alan özgüven eksikliğini yenme yöntemlerini deneyerek daha güçlü bir birey haline gelebilirsiniz.

Özgüven Eksikliğini Yenme Yöntemleri

Özgüveninizi Ne Zaman Kaybettiğinizi Belirleyin

Ne zaman özgüveninizi kaybettiniz, buna hangi olay ne şekilde sebep oldu belirleyin. Size bu eksikliği yaşattıran olay, konu veya kişilerin etkisini olumlu bir anınızda tekrar değerlendirin. O an negatif gelen ve sizi kötü etkileyen olayları daha iyi bir anınızda değerlendirdiğinizde zihninizde daha olumlu değerlendirebilir, olayı daha kolay atlatabilirsiniz. Ruh haliniz daha iyiyken olaylara yaklaştığınızda o konuyu çözme ihtimaliniz daha yüksektir.

Özgüveninizi Ne Zaman Kaybettiğinizi Belirleyin

Sürekli Mükemmel Olmaya Çalışmayın

Çoğu kişide yaşanan özgüven kaybının ana nedeni mükemmel olmaya çalışıp başarısız olmaktır. Mükemmel olacağım diye sürekli düşünmek yerine sizi ne yaparsanız mutlu olursunuz onu düşünün. Herkesin her konuda yetenekli olmak zorunda değil. Bu yüzden yeteneğiniz ne ise ona yoğunlaşın. Bir yeteneğiniz yok ise illa olsun diye uğraşmayın. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece yeteneklerinizde yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.

Sürekli Mükemmel Olmaya Çalışmayın

Sürekli Başkaları İle Kendinizi Kıyaslamayın

Sizden üstün gördüğünüz kişiler ile sürekli olarak kendinizi kıyaslamayın. Birileri ile kendinizi karşılaştırmak veya kıyaslamak yerine ben bunu neden yapamayayım diye kendinize sorup kendinizi motive edin. Özgüvenin ana kaynaklarından biri kendi kendini motive etmektir. Siz kendinize inanıp hareket ederseniz başarılarınız da beraberinde gelecektir. Özgüveninizi geri kazanmak için mutlaka kendinizi motive edip cesaretlendirerek hareket etmeye çalışın.

Sürekli Başkaları İle Kendinizi Kıyaslamayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.