Ölmeden Önce Kıymetini Bilmeniz Gereken 5 Önemli Gerçek 6

Ölümlü bir dünyada yaşıyoruz ve elimizde olanların kıymetini bilmemiz gerekir. Fakat hayatı o kadar boş ve zaman geçirmeye odaklı yaşıyoruz ki etrafımızdaki kıymetli gerçekleri göremiyoruz. 

Hz.Muhammed (s.a.v) peygamberimizin belirttiği bir hadise göre ölmeden önce 5 önemli gerçeğin değerini bilmemiz gerekir. Bu 5 önemli gerçek bizi yaşarken daha anlamlı kılacak, daha anlamlı işler yapmamıza vesile olacak ve daha mutlu huzurlu bir hayat geçirmemize neden olacaktır. Zaman hızla akıp giderken arkanıza dönüp baktığınızda beni anlamlı klan hayatımda neler var diye oturup bir kendi kendimize sormamız lazım. Ölüm o kadar ani ve beklenmedik bir şekilde gelir ki bazen size hayatınızı anlamlı kılan kıymetli gerçekleri bile son kez hatırlamaya izin vermez. Ölmeden önce kıymetinizi bilmeniz gereken Hz. Muhammed’in (s.a.v) hadisinden 5 önemli gerçek;

Ölümden Önce Hayatın Kıymetini Bilin

Ölüm bazılarının korkulu rüyası bazılarının ise çok beklediği bir mutluluk olabiliyor. Hasta acı çeken insanlar hayatı değil de ölüme isterken, hayatın kıymetini bilen ve onu doyasıya yaşamak isteyenler daha fazla yaşamak istiyor. Peygamberimizin de hadisinde buyurduğu üzere ölmeden önce yaşadığımız bu fani hayatın kıymetini bilmeliyiz. Hayatımızda yer alan kişilerin, değerlerin, aklımızın, sağlığımızdan bu dünyada sahip olduğumuz her şeyin kıymetini bilmek bizi daha mutlu biri yapacaktır.

Ölümden Önce Hayatın Kıymetini Bilin

İhtiyarlıktan Önce Gençliğin Kıymetini Bilin

Peygamberimizin hadisinde geçen en önemli gerçeklerden biri olan ihtiyarlıktan önce gençliğin kıymetini bilmek sizin daha anlamlı bir varlığınızın olması gerektiğini vurgulamaktadır. Ayrıca ihtiyarlıktan önce gençliğin kıymetini bilmek gençken hayatınızı sırf para için heba edip yaşlılıkta oturmamanız gerektiğini, gençken sizi mutlu edecek gerçekleri ertelememenizi, gençken size yaşlılığınızda hayat arkadaşı olacak birine kıymet değer vermeyi de vurgulamaktadır.

İhtiyarlıktan Önce Gençliğin Kıymetini Bilin

Hastalıktan Önce Sağlığın Kıymetini Bilin

Çok açık bir gerçektir ki insanoğlu içinde yaşadığı bedenin kıymetini bilmemektedir. İçki, sigara, uyuşturucu derken tüm hastalıklar ardı ardına gelmektedir. İçinde yaşadığımız vücut bizim var olmamızı sağlamaktadır. Bu yüzden sağlıklıyken onu korumalıyız.

Hastalıktan Önce Sağlığın Kıymetini Bilin

Yokluktan Önce Varlığın Kıymetini Bilin

Çoğu kişi elindeki paraya maddiyatına güvenip hayatı har vurup harman savunur. Bu yüzden varlıklıyken birikim yapmak ve geleceği güvence altına almak gerekir.

Yokluktan Önce Varlığın Kıymetini Bilin

Meşguliyetten Önce Boş Zamanın Kıymetini Bilin

Boş zamanlarımızı tamamen boş geçirmek yerine bizi mutlu edecek ve anlamlı kılacak gerçekleri yaparak geçirmekte fayda var. Yoksa boş zamanımız olmadığında sürekli isyan edip neden boş zamanlarımın kıymetini bilmedi diye pişman oluruz.

Meşguliyetten Önce Boş Zamanın Kıymetini Bilin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.