Adet Söktürücü İlaç İsimleri, İğne İsimleri ve Fiyatları Neler?
Adet Söktürücü İlaç İsimleri, İğne İsimleri ve Fiyatları Neler?

Adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları, adet söktürücü iğne isimleri, bu tür ilaçlar nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir? Konusu adetlerinde sorun yaşayan kadınların kullandıkları ilaç gurubunda yer alır. Adet söktürücü ilaçlar özellikle adet düzensizliği olan kadınlarda hekimler tarafından reçete edilerek adetleri düzenleme tedavisi uygulamaktalar.

Fakat adet söktürücü hap olsun, adet söktürücü iğne veya diğer ilaçlar olsun bazen kullanım amacı dışına çıkmakta ve bilinçsizce kullanımı yapılmaktadır. Bu nedenle adet söktürücüler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Adet Söktürücü İlaç İsimleri ve Fiyatları Hakkında Bilgiler

1 – Lutenyl 5mg tablet fiyatı ve kullanımı nasıl yapılmakta?

 Lutenyl 5mg halindeki tabletler halinde satışa sunulmaktadır. Kullanım amacıysa kadınların progesteron eksikliğinden kaynaklanan durumlarda; fonksiyonel olan kanama durumlarında, şiddetli şekilde adet ağrıları östrojen ile beraber kombine yapılarak kullanılabilmektedir.

Lutenyl 5mg tablet fiyatı 11.28 TL olarak şuan satıştadır.

2 – Cyclo-Progynova Draje

Etken madde olarak norgestrel ve estradiol olduğu görülmektedir. Özellikle kadınların östrojen hormonunda eksiklik durumlarında kullanılmakta. Eğer adet düzensizliği veya menopoza bağlı östrojen eksiklikleri olduğunda hekimler tarafından reçete edilebilir.

Cyclo-Progynova Draje Nasıl Kullanılır?

Doktor tarafından reçete edildiği gibi kullanımı önemlidir.

Bir bardak bol su ile ağızdan yutularak alınır.

İlacı kullandığınız süre boyunca her gün aynı saatte almaya çalışmak.

Eğer ilaç adet zamanında reçete edilmişse kullanımı adetin beşinci gününden başlayacak şekilde olmalıdır.

İlaca başlamanın ardından ilk 11 gün beyaz olan tabletler sonraki 10 günse her güne bir tane olacak şekilde açık kahverengi tabletler kullanılır. Kutu tamamen biter ve 7 gün ara verilir. Yedi günlük aranın ardından tekrar başka bir kutu alınarak başlanır. Adet kanaması sıklıkla ilaca ara verildiği 7 günün ilk 3-4 gününde başlaması beklenir.

Cyclo-Progynova Draje Fiyatı : 8.60TL

3 – Tarlusal 5mg Tablet ve Kullanımı Nasıldır?

Tarlusal 5mg tableti size doktorunuz nasıl reçete etmişse o şekilde kullanmaya özen gösterin. İlacı bir bardak su ile ağız yolu alınız.

Tarlusal 5mg Tablet Yan Etkileri Nelerdir?

Dil bölgesinde şişme, karında ağrı, yüzde ödem, nefes darlığı ve boğaz bölgesinde şişme olursa vakit kayıp etmeden ilacı reçete eden doktora başvurulmalı.

Toplar damarlarda oluşan iltihap olabilir bunun en sık nedeniyse damalarda veya akciğerde oluşan pıtıdır. Yüksek ateş, depresyon, halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı, ciltte meydana gelen kaşıntı ve döküntüler, göğüs bölgesinde oluşan ağrı hissi gibi ilacın daha seyrek görülen yan etkileri bulunmaktadır. Seyrek yan etkiler görülmesi durumunda hemen doktora başvurmak gerekmektedir.

Bunların dışında en sık ve yaygın görülen yan etkileriyse halsizlik, sinirlilik hali ve uykusuzluktur.

Tarlusal 5mg ilaç fiyatı 5.95 TL olarak satıştadır.

4 – Duphaston 10mg Tablet

Diğer ilaçlarda olduğu gibi doktor nasıl reçete etmişse o şekilde kullanınız.

Duphaston Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

 • Endometrioz
 • Şiddetli şekilde gerçekleşen adet ağrılarında
 • Adet düzensizliği tedavisinde
 • Düşük tehlikesi
 • Duphaston 10mg 20 tablet : 10.80TL

En Sık Kullanılan Adet Söktürücü İlaçlar

Şuanda piyasada en fazla bulunan ve en çok reçete edilen ilaçlar şunlardır;

 • Tarlusal
 • Luteynyl
 • Duphaston
 • Cyclo

Yukarıda yer alan adet söktürücü ilaç isimleri listesini detaylı olarak ele aldık ve sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Adet söktürücü ilaçların şuanda büyük bölümü kapsül, hap, draje ve tablet olarak satılmaktadır. Ancak bazı durumlarda doktor iğne olarak verebilir. Bu tamamen doktorun kararına bağlıdır.

Adet Söktürücü İğne İsimleri

Adet düzensizliği tedavisinde ilaçlardan istenilen etki alınamadığı zamanlarda, doktorlar adet söktürücü iğnelerden reçete etmektedirler. Adet söktürücü iğneler içeriğinde yüksek oranda hormon barındırmaktadırlar.

Reçete edilen iğneler ile vücuda progesteron hormonu verilmiş olunur. Adet söktürücü iğne tedavisinin bitiminde adet başlar.

En Çok Reçete Edilen Adet Söktürücü İğne İsimleri Şunlardır;

Progestan İğne

 • Adet görememe ve adet düzensizliği gibi durumlarda reçete edilir. Etken madde olarak her ampulde 50mg progesteron barındırır.
 • Tedavi 6 ile 10 gün aralığında değişmektedir. Adet kanaması ile beraber iğnede kesilmektedir.
 • Her hastada tedavi aynı olmayabilir, yapılan testlere göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Emziren anneler için progestan iğne kullanımı tavsiye edilmez. Çünkü etken madde rahatlıkla süte geçebilir.

Progestan İğne Fiyatı

Progestan iğne fiyatı 48.21TL 2019 güncel fiyatıdır.

Farlutal

İlaç hekim kontrolü altında kullanılmalı ve kesinlikle gebelikte, emzirme döneminde kullanılmamalıdır. İğneyi hekim nasıl reçete etmişse o şekilde kullanmak gerekmektedir. Hamileliğin özellikle ilk 4 ayında kullanılmamalı. Detaylı bilgiler için lütfen ilacın prospektüsünü okuyunuz.

Farlutal Fiyatı

Farlutal fiyatı şuanda 9.12TL olarak satıştadır.

DI-PRO (Oleosum Ampul)

 • Dı-Pro iğne adet düzensizliğinde ve adet gecikmesinin tedavisinde doktorlar tarafından reçete edilen iğne gurubunda yer alır.
 • Bunların yanında erken menopoza giren kadınlara adet söktürücü ilaç olarak verilebilir.
 • Dı-Pro adet söktürücü iğne sıklıkla 3 ile 5 gün aralığında kullanılır. Hekimin istediği hormon testlerinin sonuçlarına göre tedavi süresinde değişkenlik olabilir.
 • Dı-Pro iğne gebelik sürecinde ve emzirme döneminde kullanılmaz.
 • Karaciğer hastası olanlar yapılacak inceleme ve testlerin sonucunda kullanabilir.
 • Hormon içerdiği için Dı-Pro adet söktürücü iğnenin yan etkileri olabileceği için prospektüs bilgilerine dikkat etmek ve hekim kontrolü dışında kullanmamak gerek.

Synergon (Ampul) İğne

 • Synergon (ampul) iğne adet söktürücü etkisinin yanı sıra adet düzensizliği ve erken menopoz sorunlarında da kullanılmaktadır. Adet kanaması geciken kadınlarda sıklıkla kullanılan iğneler arasındadır.
 • Yüksek oranda hormon barındırdığından, ilaçlar ile sonuç alınamadığı zamanlarda kullanılmaktadır. Kişinin durumuna göre 2 ile 10 gün aralığında kullanım süresi bulunur. İlaç kullanımının ardından birkaç gün içinde adet başlar.
 • Gebelik döneminde ve emzirme dönemlerinde synergon (ampul) iğne kullanılmaz.
 • Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği hastaları kullanamaz. Bunun dışında kalanlar ise prospektüse bakmalı.

Adet Söktürücü İlaç Nedir?

Adet söktürücü ilaç gurubunda yer alan ilaçların içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunmaktadır. Kadınlarda yumurtlama dönemi öncesinde vücutlarında baskın olan hormon progesteron hormonudur bundan sonda yumurtlama gerçekleştikten sonraysa östrojen hormonu daha baskın bir hal almaktadır. Adet kanamasının olabilmesi için progesteron hormonunun belli bir aşamada kesilmesi gerek ve ardından hem yumurta hem de hamileliğe kendini hazırlamış olan rahim içi dokusu kanama olması ile birlikte kendisini temizlemektedir.

Bu şekilde bir sonraki ay için kadının vücudu gebelik için hazırlanmış olur. Fakat bu döngü bazen bozulabilmekte ve müdahaleler ile bu döngünün tekrar uyum içinde olmasını sağlamak gerekebilir. Kadın doğum uzmanları adetlerin olması gereken zamanda olabilmesi için adet söktürücü ilaçlar vererek tedavi yoluna gitmektedirler. Ayrıca bazı durumlarsa rahimden kaynaklı ve hormon desteği sayesinde aşılabilecek vakalar ile karşılaşıldığında yine adet söktürücüler kullanılmaktadır.

Adet söktürücü ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı ve doktorunuz başlama tarihi ile bitiş tarihini belirlemektedir. Progesteron hormonunun kesilmesine neden olan bu ilaçlar ile birlikte adet kanaması olması beklenmektedir.

Kadınların vücudunda var olan hormon dengesine doğrudan müdahale edeb bu ilaçlar gelişi güzel, doktor kontrolü dışında kullanımı tehlikelidir.

Adet Söktürücü İlaçlar Ne Zaman Kullanılmaz

Aslına bakarsanız adet söktürücü ilaçlar kadınlar tarafından oldukça bilinçsiz şekilde kullanılmakta olup bu durumları sizlere paylaşmak istiyorum. Fakat hiç kimse bu amaçlar ile bu ilaçları kullanmamalı.

Hamileliği Sonlandırmak İçin Adet Söktürücü İlaç Kullanmak

Özellikle korunmasız şekilde cinsel birliktelik yaşayıp gebe kalmaktan korkan kadınlar adet söktürücü ilaç alarak sorunlarına çare aramakta. Bununla beraber ertesi gün hapı da alınmamalıdır. Çünkü her iki hap kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir ki zaten iki hapında kadın vücudunda olan hormon dengeleri üzerinde büyük etkileri vardır. Sürekli olarak kullanımı durumunda ciddi sorunlara neden olabilmektedirler.

Kesinlikle planlanmayan, istenmeyen gebelikler söz konusu olduğunda bunun çözümü adet söktürücü ilaçlar ile aranmamalıdır. Aksi halde gebeliğin sonlanmaması ihtimali olup, bebeğin bir takım anomaliler ile doğmasına neden olacaktır. Hamilelikten korunmak için doğum kontrol hapları ve kullanımı makalemizi okuyabilirsiniz.

Tatile Çıkmadan Önce Adet Düzenini Değiştirmek

Özellikle yaz aylarında kadınlar tatile çıkmak istediklerinde adet düzenlerini değiştirmek ve tatil zamanında adet kanaması yaşamamak istemekteler. Çünkü güneşlenmek, denize girmek gibi aktivitelerinin sekteye uğramasını istemiyorlar. Ancak bu durum için adet söktürücü etkisi bulunan ilaçları kullanmak uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmemekte. Çünkü her ilaç gibi bunlarda hastalıkların tedavisinde kullanılmak için üretilmiş olup keyfe keder durumlarda kullanımları tehlike yaratmaktadır.

Ayrıca özellikle hamile kalmayı isteyen kadınlar bu tip ilaçlar kullanır ve ilacı aldıkları dönemde hamileyseler ve bundan haberleri yoksa bebeklerinde bazı anomaliler oluşma riski de bulunmakta olup hatta bebeklerini kayıp etmeye kadar gidebilen riskler bulunmaktadır.

Adet Söktürücü İlaçlar Vücuda Nasıl Etki Eder?

Yazımızın üst kısmında adet söktürücü ilaç nedir? Adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları konusunda detaylı bilgilere yer verdik. Birde bu ilaçların vücutta nasıl bir etki ettiğini inceleyelim.

Adet söktürücü hap ve diğer ilaçlar kadınların adet döngülerini taklit etme prensibine dayanarak etki eden ilaç gurubunda yer alır.

Adet dönemleri toplamda iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk etapta östrojen hormonu baskın gelirken, ikinci etapta progesteron hormonu daha baskın gelmektedir. İkinci etapta yer alan progesteronun düşmesi adet kanamasını başlatır.

Kullanılan bütün adet söktürücü ilaçlar aslında bu döngüyü taklit ederek uygulama yoluna gider ve adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya çalışır. İlaç alındığı zaman vücuda progesteron hormonu verilmiştir, ilaç kesildiğindeyse azalma yaşayan progesteron ile beraber adet kanamasının da başlaması gerekir. Adet söktürücü ilaç alımı durdurulduğunda sıklıkla 3 ile 5 gün içinde adet kanaması başlar.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi kesinlikle adet söktürücü ilaçlar doktor kontrolü dışında kullanılmamalı çünkü bu tip ilaçlar direkt olarak hormonlara etki etmektedir. Adet düzensizliğiniz varsa ilk olarak bir kadın doğum uzmanına giderek gerekli muayeneyi olunuz.

Adet Söktürücü İlaçlar Kilo Aldırır mı?

Adet söktürücü ilaçlar kilo aldırır mı? Sorusunun cevabı; hayır adet söktürücü ilaçlar kilo almaya neden olmazlar. Çünkü içerdikleri hormon kilo almayı etkileyen hormon tiplerinden değildir.

Sadece bu tip ilaçların bazıları kullanımları esnasında; bulantı, kusma, sinirlik hali olabilir. Ancak bu tür ilaçlar akıntılar, kötü kokular ve enfeksiyon gibi etkiler yapmazlar.

Adet Söktürücü İlaç Gebeliği Sonlandırır Mı?

Korunmaz şekilde cinsel birliktelik yaşayan kadınlar ve gebelik istemeyen kadınlar adet söktürücü ilaçları almamaları gerektiği halde alarak kullanabilmektedirler. Adet söktürücü ilaçlar kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ve bu ilaçların hormon dengeleri üzerinde ciddi etkileri olmaktadır. Özellikle sürekli olarak kullanmak ciddi sorunlara neden olabiliyor.

İstenmeyen gebelik olsa bile kesinlikle adet söktürücü ilaç kullanımı yapmamak gerekir. Çünkü gebeliğin sonlanmama olasılığı olup, kullanılan ilaçlar yüzünden bebek hasar görebilmektedir.

Menopozda Adet Söktürücü İlaçlar

Özellikle yumurtalıklarda üretilen östrojen hormonunun kemik erimesi ile kalp ve dama sağlığı üstüne olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda östrojen beynin anlama-kavrama ve cinsel fonksiyonların devamı içinde gereklidir. Menopoz döneminde östrojen hormonunda düşüşler yaşandığından kemik erimesi riski de yükselmektedir.

40 yaş altından erken menopoza giren kadınlarda östrojen hormonu düştüğü için sağlık konusunda riskli guruba girmektedirler ve bu hormonu dışarıdan takviye ederek yerine koymak gerekmektedir. Adet görmenin önüne geçen hormonun yerine konulması ile hızlı şekilde gerçekleşecek kemik erimesi engellenir.

Ayrıca menopoz belirtileri olan; ateş basması, sinirlilik, gerginlik, vajinal kuruluk gibi problemlerde hormon tedavisi ile azaltılmaktadır. Bunun için verilen hormon tedavileri vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları yerine koymaya yöneliktir.

Her zaman adet söktürücü ilaçlar doktor kontrolü altında ve gerekli görüldüğü durumlarda kullanılmalı bilgisini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.