Kadınların en önemli sorunlarından bir tanesi olan adet dönemi ve adet ağrısı bilindiği gibi her ay düzenli olarak rastlanılan önemli sıkıntılardan biri olarak da karşımıza çıkıyor. Her kadının belirli günler arasında yaşamış olduğu bu ağrıyı en az hasar ile atlatmak, acıyı hafifletmek ve konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için içeriğimizi okuma devam edebilirsiniz.

Adet dönemindeki ağrılar konusunda daha fazla ayrıntıya ve öneriye “Adet Sancısına Ne İyi Gelir Tavsiyeler” yazısında ulaşabilirsiniz.

Adet ağrılarını kontrol etmek için neler yapılabilir?

Adet döneminde en çok görülen ödem oluşması ve bu ödemle beraber gelen ağrılardır. Ödem oluşmasının bir numaralı nedenlerinden bir tanesi tuzun aşırı tüketimi oluyor. Dolayısı ile kadınların bu dönemlerinde tuz tüketimlerinde dikkatli olması ve göreceli olarak daha az kullanmaları da önerilen yöntemlerden. Kahve, çay, asitli ve alkollü içecekler de adet ağrılarınızı fazlaca hissetmenize sebep oluyor. Bu konuda dikkat edeceğimiz ilk şey, tuz kullanımını düşürmek, kahve, çay, asitli içecekleri, alkollü içeceklerini mümkün olduğunca tüketmemek olacaktır.

Kadınların hamilelik dönemine kadar yaşamış oldukları bu durumun giderilmesi konusunda önemli yöntemlerin varlığı belirleyici olsa da ağrı kesicilerin de son derece yaygın olarak kullanıldığını da söyleyelim. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bu yöntemin, ağrı kesici olarak alınan bazı ilaçların vücudun kan akışının seyrini değiştirmesi ve karaciğer ile doğrudan iletişim halinde olmasıdır. Dolayısı ile daha doğal yöntemleri tercih ederek bu dönemi geçmek kadınların tercih etmesi gereken yollardan en önemlisi olacaktır.

Adet döneminde beslenme

Özellikle adet dönemlerinde insanın bir şey istememesi, ağzının tadı olmaması, keyifsiz bir yapıya bürünmesi son derece normaldir. Ancak bunun demir eksikliği ile doğru orantılı olduğunu da söylemiş olalım. Dolayısı ile ıspanak, brokoli, pazı gibi sebzelerin vücut içerisinde azalan demiri tamamladığını ve bunun da ağrı konusunda sizi rahatlatacağını söyleyelim. adet evresini, hem öncesi, hem o ani, hem de sonrası ile değerlendirmek bu aşamada daha mantıklı bir yaklaşımı da beraberinde getirecektir. Zira öncesinde başlayan hafif ağrıların adet dönemine girildiğinde daha şiddetli bir hale gelmesi hem mental hem de fiziksel olarak zorlukların yaşanmasına neden olacaktır.

Adet döneminde çevrenin etkisi

Bütün etkenleri göz önünde bulundurduğumuzda, adet döneminin rahat bir şekilde atlatılabilmesi için, çevresel tepkilerin ve ilişkilerinde çok büyük bir önemi olduğunu görebilirsiniz. Oldukça hassas olan adet döneminde kadınların çevresel ilişkilerinde sakin olması, çevresindeki insanlarında bu konuda bilinçlenerek, tepkilerini optimum düzeyde ve olumlu yönde vermeleri, dönemin zorluklarını atlatmakta faydası olacaktır.

Bilinçli toplumlar yetiştirmek yine kadınlarımızın omuzlarında yük olarak önümüze çıksa da, erkek bireylerinde modern dünyada kadının yanında doğru şekilde durması gerekiyor. Böyle dönemlerde kadınların eşlerinden, arkadaşlarından, çevresindeki diğer insanlardan görecekleri davranışlar ile psikolojik olarak daha güçlü hareket edeceğinden, karşılaşacağı adet dönemi rahatsızlıklarıyla başa çıkması kolaylaşacaktır.

Özetleyecek olursak; tuzu fazla tüketmemek, demir içeren besinlere yönelmek ve bitki çaylarından fayda sağlamak adet dönemlerinizi daha rahat ve daha az sancısız geçirmenizin sağlayacaktır. Çevresel etkenleri ve psikolojik durumunuzu da göz önünde bulundurmayı sakin unutmayın.

Güçlü toplumlar, güçlü kadınların omuzlarında şekillenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.