pomodoro tekniği nedir
pomodoro tekniği nedir

Gün içinde birçok işe vakit ayırıp odaklanmamız gerekebiliyor. Tam odak ile verimli bir çalışma yapmak ise bizim ayırdığımız vakti kısa tutmakla beraber başka işler için harcayabileceğimiz zaman elimizde kalıyor. Tabi bunu uygulayabilmek o kadar da kolay değil. Verimli çalışmanın yöntemlerden biri ise dikkatini ve veriminizi arttıran pomodoro tekniği. Peki bu pomodoro tekniği nedir, görelim.

Pomodoro Tekniği Nedir?

1980’li yıllarda Francesco Cirillo tarafından keşfedilen bir tekniktir. Cirillo bu tekniği öğrencilik hayattı sürecince uygulamış ve oldukça verim almıştır. Tekniğin adı ise Crillo’nun masasının üzerindeki domates şeklindeki bir sayaçtan gelmektedir. Zira Pomodoro Tekniğinin Türkçe karşılığı domates tekniğidir. Ayrıca Francesco Cirillo tarafından verim çalışma ile ilgili ayrıntılı bir kitabın Türkçe çevirisini buradan bulabilirsiniz.

Pomodoro tekniği ile verimli çalışmak
Pomodoro tekniği ile verimli çalışmak

Pomodoro tekniğinin temelinde tam odakla anlayabileceğimiz ve küçük molalarla dikkatimizin dağılmasını önleyeceğimiz periyotlarla bir çalışma temposu oluşturmak vardır. Bu her periyot 1 pomodoro olarak adlandırılır ve 25 dakika çalışma 5 dakika mola olarak uygulanır. Yoğun çalışma temposunda 4 pomodorodan sonra 30 dakika mola verip yine aynı periyotları uygulayabilirsiniz.

Bilimsel araştırmalarla da desteklenen bir bulgu insanın konsantrasyon süresinin 20 ila 40 dakika arası olmasıdır. Pomodoro tekniği tam konsantrasyon sağlayabilmek için 25 dakika çalışma 5 dakika mola olarak tasarlanmıştır. 5 dakikalık molalarda telefon, sosyal medya, müzik gibi dikkat dağıtıcı şeylere bakmak yerine gerçekten dinlendirici aktiviveteler yapılmalıdır. Bunlara örnek olarak ise tavana bakarak uzanmak, oda içerisinde küçük turlar atmak, uzanmak gibi birçok eylem sayılabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nasıl verimli çalışılır
Nasıl verimli çalışılır

Bu tekniğin tam anlamda işe yaraması için sizinde bazı noktalarda daha çok çaba göstermeniz gerekmekte. Örneğin 4 pomodoro yani toplamda 2 saatlik sürede kendinizi gereksiz unsurlardan izole etmeniz gerekir. Bunlara örnek olarak mesajlar, sosyal medya hatta telefon örnek verilebilir.

Çalıştığınız 25 tam verimli pomodoro da etrafınızda dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmaması. Örneğin müzik, masanızda dikkatinizi çeken bir figür ve ya başlığıyla oynamayı sevdiğiniz bir kalem. Kısacası çalışma masanız ve çalışırkenki bakış açınıza giren kısım oldukça sade ve dikkat çekecek tarzdan olmamalıdır.

Pomodoro tekniği için plan yapmak
Pomodoro tekniği için plan yapmak

Yukarıda bahsettik ancak 5 dakikalık molalar önemsiz gözükse de oldukça önemlidir. 25 dakikalık bölümler biter bitmez 5 dakika molaya geçmeniz ve bu mola sürecine de dikkat etmeniz gerek. Bu molanın amacı zihninizi boşaltıp rahatlamak. Onun için çok acil mesaj beklemiyorsanız telefonunuzu uçak modunda tutun ve bu molalarda küçük rahatlatıcı aktiviteler yapın.

Önemli noktalardan biri ise pomodoro periyotların planlanması. Günlük yapmanız gereken işleri pomodoro cinsinden hesaplayın. Sonrasında ise yapacağınız işlerin yaklaşık kaç pomodoro süreceğini bilerek planlamanızı yapın. Mesela 2 pomodoro ev işi, 1 pomodoro kitap okuma, 2 pomodoro üzerinde çalıştığım proje gibi.

Verimli bir çalışmanın bir sırrı ise verimli uyumaktır. Bu yazımızda nasıl verimli uyuyabileceğinizi anlattık. Bu linkte ise pomodoro tekniğinin vikipedi yazısı bulunmakta, isterseniz bu yazıyı okuyarak daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.