Geleceğin Meslekleri 1

Günümüzde merak edilen konulardan biri de geleceğin meslekleri ne olcağıdır. Üniversite tercihi yaparken de dikkat edilmesi gereken bu konu hakkında biraz araştırma yaptım.

  1. Yazılım Mühendisliği: Arabalar, televizyon, bilgisayar, telefon gibi kısacası kullanılan tüm teknolojik ürünler yazılımla çalışmaktadır. Teknolojiyle doğru orantılı olarak yazılım mühendisliğine ihtiyaç da artmaktadır.
  2. Diyetisyen: Günümüzde çoğu insan masa başında iş yapmakta ve enerji kullanımı en az seviyededir. Tüm dünyada obezite sorunun da baş göstermesiyle bu tür sıkıntılardan kurtulmak için basvurulacak ilk şey bir diyetisyendir.
  3. Web Tasarımcılığı: Hemen hemen her şirketin artık bir web sayfası bulunmakta ve bu web sayfasını kurup tasarlayacak bir web tasarımcısına ihtiyaçları var. Her geçen gün sayısı artmakta olan şirketlere web tasarımcısı da lazım olacaktır.Web Tasarımcılığı: Hemen hemen her şirketin artık bir web sayfası bulunmakta ve bu web sayfasını kurup tasarlayacak bir web tasarımcısına ihtiyaçları var. Her geçen gün sayısı artmakta olan şirketlere web tasarımcısı da lazım olacaktır.
  4. Uçak Mühendisliği: En hızlı gelişmekte olan sektörlerden biri de uçak mühendisliğidir. Artık sık kullanılan uçaklara geleceğin otobüsleri gibi bakılmaktadır. Bu uçakların üretecek ve bakımını yapacak mühendislere ise ülkemizde ihtiyaç normalden fazla..Uçak Mühendisliği: En hızlı gelişmekte olan sektörlerden biri de uçak mühendisliğidir. Artık sık kullanılan uçaklara geleceğin otobüsleri gibi bakılmaktadır. Bu uçakların üretecek ve bakımını yapacak mühendislere ise ülkemizde ihtiyaç normalden fazla..
  5. Ekolog: Gün geçtikçe artan dünya nüfusuyla birlikte sorunlarda artmaktadır. Bunların başında çevre kirliligi ve bazı hayvanların neslinin tükenmesi vardır. Bu ekolojik dengeyi koruyacak çalışmalar yapacak ekologlara önem her gün artmaktadır. Bu yüzden geleceğin meslekleri arasında ekologlar büyük önem taşır.Ekolog: Gün geçtikçe artan dünya nüfusuyla birlikte sorunlarda artmaktadır. Bunların başında çevre kirliligi ve bazı hayvanların neslinin tükenmesi vardır. Bu ekolojik dengeyi koruyacak çalışmalar yapacak ekologlara önem her gün artmaktadır. Bu yüzden geleceğin meslekleri arasında ekologlar büyük önem taşır.
  6. Fizyoterapist: Açılan her haber kanalında kaza haberlerini mutlaka duymusunuzdur. Kazalardan sonra kazazedeleri, engelli insanları ve yaşlı insanların hareket kabiliyetlerini artıracak testler yapıp buna en uygun yollarla kisilerin hareket sistemini hazır hale getirecek fizyoterapistlere gelecekte çok ihtiyaç olacağı kesindir.Fizyoterapist: Açılan her haber kanalında kaza haberlerini mutlaka duymusunuzdur. Kazalardan sonra kazazedeleri, engelli insanları ve yaşlı insanların hareket kabiliyetlerini artıracak testler yapıp buna en uygun yollarla kisilerin hareket sistemini hazır hale getirecek fizyoterapistlere gelecekte çok ihtiyaç olacağı kesindir.
  7. Kriminolog: Dünyada gittikçe artan suçların çözüme kavuşturulması ve olayın failinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu yapılırken mümkün olduğu kadar titiz, çabuk ve dikkatli olunması gerekir. Bunu yapabilecek uzman kriminologlara ihtiyaç artacaktır.Kriminolog: Dünyada gittikçe artan suçların çözüme kavuşturulması ve olayın failinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu yapılırken mümkün olduğu kadar titiz, çabuk ve dikkatli olunması gerekir. Bunu yapabilecek uzman kriminologlara ihtiyaç artacaktır.
  8. Genetik Mühendisliği: Genleri en iyi şekilde inceleyip canlılara yeni fonksiyonlar katma, fonksiyonları değistirme gibi bir çok çalışmaların başında Genetik Mühendisi vardır. Bunun dışında tıpta hastalıklara çözüm arayan bu mühendisler günümüzde olduğu gibi gelişen tıpla birlikte geleceğinde en gözde mesleği olacağına şüpheniz olmasın.Genetik Mühendisliği
  9. PDR(PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK): Yoğun iş hayatıyla birlikte bozulan insan pskolojisini inceleme, insanlara rehberlik edip yol gösteren PDR’ler geleceğin en önemli mesleklerdendir.psikolog
  10. Uluslararası İlişkiler: Uluslararası iş yapan firmalar ve devletler daha profesyonel anlaşmalar, ilişkileri daha sağlıklı tutabilmek için bu bölüm mezunları onlar için çok kıymetlidir.Uluslararası İlişkiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.