İnsilün direnci hesaplama
İnsilün direnci hesaplama

İnsilün direnci insan sağlığı için tam bir hastalık olmasa da önemli bir sorun halinde. Halk arasında “Su içsem yarıyor” olarak tabir edilen durumun baş rolü insilün direnci nedir, nasıl hesaplanır; bu yazımızda bahsedeceğiz. Bu yazımız içerisinde insilün direncini kendi başımıza tahmin edebileceğimiz bir kaç belirtiden bahsedeceğiz. Eğer bu konuda şüpheniz varsa bir uzman doktora danışmanız gerek.

İnsilün Direnci Nedir

Bu yazımız tam anlamıyla tıbbi bir yazı değil daha çok halkın anlayabileceği dilden bilgilendirici bir içeriktir. Hatırlatmamızı yaptıktan sonra konumuza dönersek insilün direncinden önce insilün hormanı nedir, bu soruya odaklanmalıyız. İnsilün, pankreas organımızdan salgılanan şeker metabolizmamızı düzenleyen bir tür hormondur. Şekerimizin düşüp veya yükselmesi durumlarında dengeleyici özelliği bulunmaktadır.

İnsilün direnci hesaplama
İnsilün direnci hesaplama

İnsilün Direnci nedir? Az önce tanımladığımız insilün hormonunun vücuda etki edip şeker metabolizmasını dengelemesini zorlaştıran belli ölçüde engel olan bir hastalık benzeri durumdur. Örneğin normal bir insana şeker metabolizmasının dengelenmesi için verilen 1 ünite insilün; insilün direncine sahip insanlarda 2 veya 3 üniteye çıkar.

Bu durum şeker hastalığı gibi birçok şeker temelli hastalıklarda görülür. Normal hayatta ise “Ne yesem yarıyor” veya “Kaç gün spor yaptım kilo veremedim” gibi şikayetlerde insilün direnci başrol oynar. 4 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalara göre ülkemizde bu durumun görülme ihtimalinin ortalama %33 olduğu tespit edilmiştir. Az sonra insilün direncinizi hesaplamanız yani tahmini olarak şüphe duymanız gereken hususlardan da bahsedeceğiz. Eğer bu durumun sizde olduğunu düşünüyorsanız vakit geçirmeden bir uzmana başvurmanızı öneririz.

HOMA IR Hesaplama

Sağlık riterütünde HOMA veya HOMA IR hesaplama olarak geçen insilün direnci hesaplama hususundan bahsedeceğiz. Eğer böyle bir şüpheniz zaten varsa bir uzmana danışarak tahlil yaptırmanız sizin için en doğrusu olacaktır.

HOMOR IR Hesaplama
HOMOR IR Hesaplama

Biz size evinizde kendi başınıza insilün direncini hesaplayabilmeniz için bazı belirtilerinden bahsedeceğiz. Az sonra listelediğimiz belirtilere ne kadar çok “Evet” derseniz şüpheniz bir o kadar artmalı. Gelin genel olarak belirtilerden ve şikayetlerden bahsedelim.

 • Sıklıklıkla abur cubur kategorisinde çerez, cips, patlamış mısır gibi yada şekerli ve yağlı gıdalar tüketiyormusunuz?
 • 140 – 90 üzeri tansiyonla karşılaşıyormusunuz?
 • Düzenli spor veya egzersiz yapmanıza rağmen kilo verme sıkıntısı yaşıyormusunuz?
 • Bel kalınlığınız yani bel civarındaki yağlanma oranınız fazla mı?
 • Ailenizde; diyabet hastası, kalp hastası, tansiyon yüksekliği, polikistik over hastası ve şişman birey var mı?
 • Yemek sonra konsantrasyon ve odaklanma güçlüğü, dengesizlik ve baş ağrısı yaşıyor musunuz?
 • Kolesterol yüksekliğiniz var mı?
 • Ani olarak şeker ve hamur işi yeme isteğiniz oluyor mu?
 • Her yemekten sonra yorgunluk, halsizlik ve uyku hali hissediyor musunuz?
 • Açlık kan şekerinizde daha önce yükseklik tespit edildi mi?
 • Haftada 2 kereden az mı spor veya egzersiz yapıyorsunuz?

Bu sorulara evet dedikçe şüpheniz artmalıdır. Eğer insilün direncine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir uzmana tedavi için başvurmanızı öneririz. Bu yazımızda tedavi veya bu konudaki ayrıntılı tıbbi terimli açıklamalarda bulunmayacağız çünkü bizim işimiz bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. Tedavi ve ayrıntılı tahlil sağlık ekiplerinin işi, sizde böyle bir şüpheniz varsa tedaviyi internetten aramak yerine bir uzmana danışın.

***

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.