Uzun ilişkilerde bazen sevgi bitse de çiftler ilişkiyi sürdürür. Heyecanı biten uzun ilişkilerin bitmeme nedenlerini derledik.

Çoğu ilişki uzun süreli olduğu için diğer kişiler tarafından gıpta ile bakılır. Fakat içine girildiğinde uzun ilişkilerin bitmeme sebebi sadece sevgi değildir. Sevgi ve heyecan bitmesine rağmen çiftler aralarındaki ilişkiyi devam ettirebilmektedir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenler tam anlamı ile mutlu etmese de aksini yapmak daha çok mutsuzluk vereceği için devam ettirmeye çalışırlar. Uzun süreli ilişkilerin bitmeme sebeplerini aşağıdan bulabilirsiniz.

Uzun İlişkilerin Bitmeme Nedenleri

Alışkanlık

Birine karşı alışkanlık hissinin doğması sevgi bitse bile o insanı hayatınızdan çıkarmanıza engel olur. Uzun ilişkilerin çoğunda birbirine karşı genellikle alışkanlık hissi olmuştur. Uzunca bir süre boyunca çiftlerin sürekli birlikte olması, her aktiviteyi birlikte yapması nedeniyle sağlam bir alışkanlık oluşur. Alışkanlık sevgiden daha bağımlılık yaratan bir duygudur. Bu nedenle çoğu kişi ilişkilerindeki kişilere bir süreden sonra sevgiden daha çok alışkanlık hissi nedeniyle bağlı kaldıkları için onlardan ayrılmamaktadır.

Alışkanlık

Ayrılık Acısı Korkusu

Çoğu kişi ayrılık acı çekmekten korktuğu için ilişkileri düzgün gitmese bile yürütmek zorunda kalır. Uzun süredir sürekli biriyle birlikte olmak ve yalnız kalmaya alışkın olmamak nedeniyle ayrılık korku verir. Sürekli olarak hayatınızda olan ve çoğu şeyi birlikte yaptığınız kişiyi bir anda hayatınızdan çıkarmak için cesaret gerekir. Bu cesareti göstermek için ise ayrılık acısını kabullenmek gerekir. Çoğu kişi bu cesareti gösteremeyip ayrılık acısını kabullenmeyi reddettiği için ilişkisini devam ettirmektedir.

Ayrılık Acısı Korkusu

Partneri Düşünmek

Çoğu ilişkide bir taraf ilişkiyi bitirmek için hazır olsa da diğer taraf hazır değildir. Bu yüzden sürekli olarak karşıdaki kişiyi düşünmek ayrılığa engel olur. Sonuçta uzun yıllardır birlikte olduğunuz kişinin üzülmesini görmek istemezsiniz. Çoğu ilişkide acıma duygusu sevgiden daha ağır basmaktadır. Ayrılacağınız kişi birde üstüne zayıf karakterli ve güçsüz biri ise ondan ayrıldığınızda onun ne kadar üzüleceğini düşünüp kendinize engeller koyarsanız.

Partneri Düşünmek

Tüm bu nedenlere rağmen ilişkilerini devam ettiren kişiler sadece ayrılık sürecini uzatmaktadır. Çünkü sevgisi ve heyecanı biten ilişkiler ne kadar çabalasanız da bitmeye mahkumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.