Ülkemizde oldukça önem verilen evlilik kurumuna hazırlık aşamasında çiftlerin yaşadığı zorlu durumları derledik.

Evlilik iki insanın birlikte hayatı beraber sürdürmeye çalışmasıdır. Anlaşamayan veya birbirlerini tanımayan insanların bu kurumu sürdürmeleri ve mutlu olmaları neredeyse imkansız gibi bir durumdur. Türkiye’de rızasız ve görücü usulü bir evlilik sayısı oldukça fazla olduğu İçin evli olup mutsuz olan kişi sayısı da bir o kadar fazladır. Günümüzde önceden tanışan ve belli bir süre ilişkisi olan çiftler bile çoğu zaman evlilik hazırlığındayken bile ayrılabiliyorlar. Bunun sebebi ise çoğu zaman çiftlerde aynı oluyor. Çoğu çiftin ayrılmasına sebep olan bu süreç aslında çiftlerin birbirini tam anlamıyla tanımasına neden oluyor. Bu süreci sağlıksız geçiren çiftler ayrılırken sağlıklı geçirenler de daha sonrasında evlilik hayatında mutlu olma şansı da daha yükseliyor. Evlilik sürecinde olan ve bu süreçte sorun yaşayan çiftler ne yapmaları gerektiğini detaylı olarak aşağıdan bulabilir.

Evlilik Hazırlığında Yaşanılan Tatsız Durumlar

Aile Müdahalesi

Her evlilik hazırlığında yaşanılan sorunların çoğu aile kaynaklıdır. Genellikle ülkemizde aileler tüm sürece dahil olur ve çocuklarından çok kendi isteklerini göz önünde bulundurup hareket eder. Mobilya seçiminden altına, evden gelinliğe, kınadan düğün organizasyonuna kadar evlenecek olan kişilerden çok kendi istekleri doğrultusunda hareket ederler. Evlenecek olan kişiler ise aileleri ve evleneceği kişi arasında sürekli bu yüzden arada kalır. Aileler anlaşamadığı ve tüm süreci kendi isteklerine göre yürütmeye çalıştığı İçin çiftlerde evlilik hazırlığında ayrılma oranı da sürekli artmaktadır. Ailelerin sürece dahil olmaması için baştan onlarla konuşup kendi isteklerinizi ortaya koyun. Bu süreçte onlara göre değil kendi isteklerinize göre hareket edeceğimizi keskin bir dil ile belirtirseniz daha az sorun yaşarsınız.

Aile Müdahalesi

Para Sorunu

Evlilik hazırlığında yaşanan en büyük sorunlardan biri para sorunudur. Para kısıtlı olunca alınmak ve yapılmak istenenler de kısıtlı olacaktır. Buda çiftler arasında sorun yaşanmasına neden olacaktır. Bir çift evlilik kararı almadan önce evlilik için yeterli paralarının olup olmadığını bilmelidir. Eğer yeterli para yok ise evlilik gibi masraflı bir işin altına girmek sakıncalıdır. Önce kendinizi maddi açıdan ayarlayıp daha sonra psikolojik açıdan hazırlayarak evlilik kurumuna ayak atmanız daha kolay olacaktır.

Para Sorunu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.