Hayatımızın en önemli seçimlerinden biri olan üniversite yani meslek seçimi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini derledik. 

Yapılan üniversiteye giriş sınavından sonra öğrenciler merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Sonuçların açıklanmasını beklerken çoğu kişinin aklında ise hangi bölümü seçsem hangi üniversiteye gitsem gibi sorular yer alıyor. Hayatınızın tamamını pişmanlıkla geçirmemek için, sırf üniversite okumuş olmamak için seçim yaparken dikkatli olmanız gerekir. Dikkat etmediğimiz takdirde ilerde sevmediğimiz bir bölümü bitirmek ve mesleğini yapmak zorunda kalırız. Aile baskısı, üniversiteye girme merakı ve çabası sonrası herhangi bir bölüm tercihi yapmak oldukça yanlış bir harekettir. Meslek ve bölüm seçimi yaparken ilerde pişman olmamak için uzmanlar bazı konularda aileleri ve öğrencileri uyarıyor.

Meslek ve Bölüm Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Baskı Altında Seçim Yapmayın

sonuçlar açıklanana kadar vaktiniz var. Az çok kaç puan alabileceğinizi hangi bölümleri tercih edebileceğinizi biliyorsunuz. Bu bölümler arasında hangisinin okurken sizi mutlu edeceğini bulmaya çalışın. Seçim yaparken ilerde bu mesleği yaptığınızda işinizden zevk alacak mısınız ana nokta bu soru olmalıdır.Aile baskısı, başkalarının seçtiği bölümlere özenme, kulaktam dolma bilgiler ile kesinlikle tercih yapmayın. Günümüzde ki en büyük işsizlik sorunlarından ve Türkiye’de mutsuz insanların fazla olmasının nedeni yaptıkları işten zevk almamalarıdır. Bir işi severek yapmazsanız o mesleğin bölümü okuduğunuz günden itibaren işkence başlayacaktır.

Baskı Altında Seçim Yapmayın

İstediğiniz Bölüm Gelmiyorsa Bekleyin

Çoğu öğrenci ailesinden çekindiği için beklediği bölüm gelmese bile sırf üniversiteye gitmek için o yıl tercih yapmak zorunda hisseder. Bir yıl veya iki yıl daha beklemek onun gözünde hem zaman kaybı, hem aileye mahçup olma hem de maddi kayıp gelir. Fakat yanlış bir bölümü aceleyle tercih edip gidenlerin çoğu ilk yıl veya ikinci yıl bölümü bırakıp tekrar hazırlanabiliyor. Bu yüzden kendinizden ve ne istediğinizden emin olun. Böylece bu yıl istediğiniz bölüm gelmese bile seneye için daha iyi hazırlanıp istediğinizi elde edebileceğinizi unutmayın.

İstediğiniz Bölüm Gelmiyorsa Bekleyin

Üniversite ve Şehir Tercihi

Hangi şehirde hangi üniversiteyi okuyacağınız ilk olarak puanınıza bağlıdır. Daha sonrası sizin kişisel tercihinizdir. Üniversiteyi gerçekten yaşamak, okurken etkinliklere katılmak, aktif bir çevrenizin olması için maddi güzünüzde var ise size tercihimiz büyükşehirleri veya öğrenci şehirlerini tercih edin. Üniversite okurken eğitim süresinin bir an önce bitmesini her gün istememek sıkılmamak için şehir tercihi önemlidir. Son olarak üniversitelerin tanıtım resimlerinde yer alan çimlerde gitar eşliğinde şarkı söyleyen gençlere sakın aldanmayın.

Üniversite ve Şehir Tercihi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.