Ana Sayfa Yaşam rehberi Eğitim Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeleri

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeleri

0
Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeleri

Ülkelerin en önemli konularından biri olan eğitim konusunda dünya çapında en iyi sisteme sahip ülkeleri derledik. 

Eğitim bir ülkenin gelişimini, ekonomisini, refah düzeyini, kültürünü, işsizlik oranını etkileyen en önemli konudur. Kötü bir eğitime sahip veya eğitimsiz ülkelerde gelişim de azdır. Yaşam daha kötüdür ve sanayi gelişmemiştir. Çünkü kalifiye insan sayısı azdır. Dünya çapında eğitim sistemi iyi olan ülkelerin genelde refah düzeyi iyi olmaktadır. Eğitimi iyi olan ülkelerde daha kültürlü, daha insancıl insanlar yetişmektedir. Eğitim oranı arttıkça suç oranı azalmaktadır.

Dünyanın En İyi Eğitim Sistemine Sahip Ülkeleri

Güney Kore

Her açıdan gelişmiş ülke statüsünde yer alan Güney Kore eğitim sıralamasında dünya çapında birinci sırada yer alıyor. Güney Kore eğitim sistemi sayesinde ülkenin yüzde 98’i okuryazardır. Ülkede her vatandaş eğitim sisteminde eşit yaralanıyor. Ülkenin her bölgesinde uygulanan eğitim, öğretmenleri bilgisi eşit olduğu için bireylerin hepsi aynı sistemde eğitim alıyor.

Güney Kore

Japonya

Teknoloji devi olan Japonya’da her ne kadar mutsuzluk, intihar oranları fazla olsa da eğitim sistemleri oldukça kaliteli bir yapıya sahip. Bilim ,teknoloji konusunda dünya çapında işler genellikle Japonya’dan çıkmaktadır. Refah düzeyinin fazla olması eğitim sistemlerinin yapısına bağlı olarak ilerliyor.  Zorlu bir eğitim sistemi olan Japonya’da başarı ise oldukça yüksek.

Japonya

Singapur

Singapur eğitim sisteminin başarılı olmasında ki en büyük neden öğretmenlerin oldukça nitelikli olması. Yapılan bir sınavda Singapur dünya çapında birinci oldu. Hem fen, matematik ve okuma becerisi dallarında tüm ülkeleri sollayan Singapur öğrencileri ülkelerinde aldıkları kaliteli eğitimi kanıtladı.

Singapur

Hong Kong

Yüksek kaliteli bir eğitim sistemine sahip olan Hong Kong dünya sıralamasında 4.sırada yer alıyor. Eğitim sistemleri her ne kadar İngiliz eğitim sistemine benzese de kaliteli öğretmenler ve özellikle lise döneminin özenle yürütülmesi kaliteyi arttırıcı nedenler arasında yer alıyor. Ülkede eğitime ayrılan bütçe de oldukça fazla olduğu için eşit şartlarda herkes eğitim görebiliyor. Hong Kong ülkesinde okuma yazma oranı ise 94.6’dır.

Hong Kong

Dünyanın en iyi eğitime sahip diğer ülkeler sırası ile Birleşik Krallık, Hollanda, Yeni Zelanda, İsviçre ve Kanada’dan oluşuyor. Türkiye ise dünya çapında eğitim sıralamasında 34.sırada yer alıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.