Son zamanlarda artan çocuk istismarlarının önüne geçmek için ailenin üstüne düşen görevleri içeriğimizden bulabilirsiniz.

Türkiye yapılan araştırmada en tehlikeli ülkeler listesinde yer aldı. Bunun sebebi artan cinayetler, kadın ve çocuk tecavüzleri, hayvan işkenceleri ve tecavüzleri, artan suç oranından dolayı oldu. Türkiye’de yaşanan ve her geçen gün artan bu tür suçlar nedeniyle ülkeye giren çıkan turist sayısı da sürekli azalıyor. Tüm bunlar bir kenara Türkiye Müslüman bir ülke olmasına rağmen çocuk istismarı en fazla olan ülkelerden biridir. Çocuklara yapılan korkunç cinsel istismarlar üstüne öldürülüp canice katledilmeleri son zamanlarda oldukça arttı. Bununla birlikte çoğu kişi idamın gelmesini ve kimyasal hadımın yapılmasını istemeye başladı. Aileler ise çocuklarını dışarı çıkarmaya korkar hale geldi. Ülkemizde ileri yıllarda çocuk istismarı durdurmak için yetiştirdiğimiz çocuklara iyiyi kötüyü, cinselliği, vicdanı, merhameti öğretmek onları bilinçlendirmek gerekiyor. Hepsinden önce çocuk doğurmadan önce o çocuğu yetiştirecek paraya, akla, kültüre ve bilince sahip olmanız gerekiyor.

Çocuklarınızı İstismardan Korumak İçin Öneriler

Vücudunu Tanımasına İzin Verin, Cinsel Konularda Eğitin

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri erkekler ile kadınların daha küçük yaşta cinsellik konusunda farklı yetiştirilmesidir. Erkeklikleri ile övündükleri ailelerin bazılarının çocuğu o erkeklik organları ile yıllar sonra küçük çocukları istismar etmekten kaçınmıyor. Kız çocuklarına ise ayıp, günah diye öğrettikleri cinsellik ilerde istismara uğradıklarında ayıp olmasın diye sessiz kalmalarına ve tüm hayatlarının kararmasına neden oluyor. Çocuklarınıza cinselliği, cinsel kimliklerini tanımalarını öğretin. Vücutlarına onlardan başka kimsenin dokunmayacağını öğretin. Erkek çocuklarınızı istismar yapacak biri olmaması için vicdanlı olarak ve kadınlara değer veren bir birey olarak yetiştirin. Onların önünde eşlerinize ile tartışıp aşağılarsanız ilerde o da sizin gibi kadınlara ve hayvanlara değer vermeyen biri olacaktır.

Vücudunu Tanımasına İzin Verin, Cinsel Konularda Eğitin

Utanmamalarını Öğretin ve Aranızdaki İletişimi Kuvvetlendirin

Bugün ortaya çıkan çocuk istismarları yaşanılanların neredeyse 3’te 1’i kadardır. Çoğu çocuk ailesi ile arasındaki bağ zayıf olduğu ve ayıp günah laflarından dolayı psikolojik olarak korktuğu için uğradıkları istismarları ailelerine anlatamıyor bile. Çocuklarınızın utangaç değil de sizinle iyi kötü her şeyi konuşacak, yaşadıklarını sizinle paylaşacak bir birey olarak yetiştirin. Çocuklarınıza size karşı dürüst olmalarını ve sırlarını sizinle paylaşabilmeleri için güven duygusu verin. En önemlisi de ileride küçük bir çocuğa istismarda bulunacak kişinin sizin evladınız olmaması için onları tam anlamıyla bilinçlendirin.

Utanmamalarını Öğretin ve Aranızdaki İletişimi Kuvvetlendirin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.