Çocuklarınıza Eğitim Verirken Mutlaka Öğretmeniz Gereken Konular 4

Türkiye’de son zamanda artan çocuk tecavüzleri, cinayetleri ve tacizleri ailelere çocuklarını korumak adına büyük pay düşürdü. Çocuğunuza herhangi birinden zarar görmesine karşın öğretmeniz gereken belli başlı durumlar vardır.
Çocuklarımızı ne kadar eğitsek de ne kadar korusak da etrafta dolaşan sapık beyinli insan demeye dilimizin varmadığı mahlukatlar onlara zarar vermek için fırsat kolluyor. Durum böyle olunca ailelere büyük sorumluluk düşüyor. Giderek yalnızlaştığımız bu dünyada çocuğumuzun sokakta oynamasına bile izin veremiyoruz. Çünkü her an başına kötü bir şey gelecek sapık beyinli biri onu incitecek diye korkuyoruz. Çocuklar korkuları ve aileleri ile olan iletişim kopuklukları nedeniyle çoğu zaman başka kişilerden gördükleri zararları saklar ve susarlar. Çocuğunuzun sesinin çıkmasını siz sağlayacaksınız. Çocuklarınıza eğitim verirken mutlaka öğretmeniz gereken konular;

Yalan Söyleme, Sizden Sır Saklaması ve Sizden Korkması

Çocuklarınız ile küçük yaştan itibaren ilgilenin. Onlara ahlak kavramını din ile değil de karakter ve beyin olarak öğretin. Onlara yalan söylemenin doğuracağı sonuçları anlatın gösterin. Aranızda sırların olmadığı bir ilişki oluşturun. Ona size güvenmesi ve sizden bir şey saklamaması için sır saklamaması gerektiğini öğretin. Çocuğunuzun sizden korkması sandığınız kadar güzel bir durum değildir. Korkak çocuklar içine kapanık olur ve ailesinden korkan kişiler herkesten korkar. Çocuğunuza herhangi biri zarar vermek istediğinde sizden bunu korktuğu için saklayabilir. Bu durumun önüne geçin.

Yalan Söyleme, Sizden Sır Saklaması ve Sizden Korkması

Yabancılarla İletişime Geçme, Mahremiyet Konusu

Erkek kız ayırmadan çocuk yaştan itibaren mahremiyet duygusunu çocuklarınızı aşılayın. Bunu baskıcı ve korkulu ayıp günah diyerek değil de mantık çerçevesinde onun saf düşüncesinin anlayacağı şekilde empoze edin. Yabancılarla sizin izniniz olmadan iletişim kurmasını sizden izinsiz bir yabancıyla temas halinde olmasının doğuracağı sonuçları ona anlatın ve bunun önüne geçin. Çocuğunuzu kimsenin öpmesine, dokunmasına izin vermeyin. Sapıkça düşünceleri geçtik sağlık açısından doğru olmayan bu davranışları yapmak isteyenlerin önüne sert bir şekilde kesin. Ona ailesinden başka kimsenin dokunmaması öpmemesi gerektiğini aşılayın.

Yabancılarla İletişime Geçme, Mahremiyet Konusu

Onu Dinleyin, Okul Hayatını Takip Edin

Her gün neler yaptığını gününün nasıl geçtiğini sorun. Okul hayatını rehber öğretmenlerinden arkadaşlarından ve en önemlisi de kendisinden öğrenin. Rehber öğretmeni ile arasında bir bağ oluşmasını sağlayın. Çoğu çocuk tecavüz ve tacize uğradığını rehber öğretmenlerine anlatarak gün yüzüne çıkartıyor. Gerekirse uzman desteğiyle eğitimler almasına yardımcı olun.

Onu Dinleyin, Okul Hayatını Takip Edin

Son olarak unutmayın ki ağaç yaşken eğilir. En önemlisi de şuan çocuklarımıza tecavüz, taciz edenler ve şiddet uygulayanlar bir zamanlar saf birer çocuktu…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.