Çocuklarınızın ilerde kendine güvenen, başarılı bir birey olması için onlara mutlaka öğretmeniz gerekenleri derledik.

Çocuklarımız gelişme çağındayken aile tarafından bazı yetkinlikleri kazanması gerekir. Çocuklarımızın ilerde iyi, çevresine zarar vermeyen, başarılı, ahlaklı bireyler olabilmesi için ailelerin üstüne büyük bir iş düşmektedir. Çocukların belli başlı kazanması gereken özellikler vardır. Bu özellikleri kazandığında hayatında her zaman daha başarılı, kendine güvenen mutlu bir birey olma şansını yakalayacaktır. Hem kendisine hem de çevresine yararlı bir birey olması için çocuklara mutlaka öğretmeniz gerekenleri aşağıdan bulabilirsiniz.

Çocuklara Mutlaka Öğretmeniz Gerekenler

Estetik Bakış Açısı

Çocuklarınızın sanata, bilime katkı sağlayan bireyler olması için onlara estetik bakış açısını kazandırmanız gerekir. Yaratıcılık iyiyi ve kötüyü, güzeli ve çirkini öğreten, bir objeye baktığında kimsenin görmediklerini gördüren bir yetenektir. Resim, müzik, sinema, heykel aklınıza gelebilecek sanatın herhangi bir dalında çocuğunuzun yetenek kazanmasını sağlayın. Sevebileceği bir sanat alanını seçip onun öğrenmesine katkıda bulunun. Ona herhangi bir şeye baktığında oradaki estetikliği görebilme bakış açısını kazandırmaya çalışın.

Estetik Bakış Açısı

Beden Sağlığını Korumak

Unutmamalıyız ki sağlam bir beyin sağma vücutta bulunur. Çocuğunuza beden sağlığına dikkat etmesi gerektiğini öğretin. Bedenini koruması daha sağlıklı olmasını sağladığı gibi daha mutlu bir birey olmasını da sağlayacaktır. Beden sağlığını bozacak alışkanlıklardan uzak durmasını, bir spor dalı ile uğraşmasını sağlayabilirsiniz. Yüzme, futbol, binicilik, tenisi basketbol, voleybol gibi hem eğlendiren hem de bir yetenek kazandıran spor dallarını seçmesini sağlayın.

Beden Sağlığını Korumak

Öğrenme Becerisini Geliştirmek

Kendimizi geliştirmek için ilk olarak öğrenme becerimizi geliştirmemiz gerekir. Bir bilgiyi ne kadar sürede nasıl öğrendiğimiz onun kalıcılığını da etkilemektedir.Çocuklarınızın öğrenme becerisini geliştirmek için onlara küçük oyunlar oynatın. Gelişen teknoloji ile birlikte öğrenme becerisini arttıran uygulamalar, videolar, resimler de artmaktadır. Doğru teknoloji kullanımı ile onların daha zeki bireyler olmasını sağlayabilirsiniz. Karşılaştırma, hesaplama, algoritma yapısını çizme gibi yetkinlikleri gelişim çağında çocuklarınıza öğrettiğiniz de öğrenme becerisi gelişecek yeni bilgileri daha kolay öğrenecektir. Kısacası çocuğunuzun öğrenme becerisini geliştirmek için işlevsel bilgiler öğrenmesini sağlayın. İşlevsel bilgiler diğer bilgilerin öğrenilmesinde kolaylık sağlamaktadır.

Öğrenme Becerisini Geliştirmek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.