Ana Sayfa Yaşam rehberi Bir Arsanın Her Bir Parçası Ölçüsüne Ne Denir?

Bir Arsanın Her Bir Parçası Ölçüsüne Ne Denir?

Bir Arsanın Her Bir Parçası Ölçüsüne Ne Denir?
Bir Arsanın Her Bir Parçası Ölçüsüne Ne Denir?

Bugün bulmaca ve bilgi yarışmalarında bolca gördüğümüz konulardan birini açıklayacağız. Bir arsanın her bir parçası ölçü birimine ne denir, şu sıralar oldukça merak edilmekte. Bulmacalardan veya meraktan dolayı arayanlar için kısa bilgilerle bu ölçü birimini tanımlayacağız ayriyeten bu sorunun dahil olduğu Codycross oyunu için de bilgiler vereceğiz.

Bir Arsanın Her Bir Parçası

Bir arsanın her bir parçası denilince akla ölçü birimleri gelebiliyor. Arsa, arazi ölçü birimi olarak da “dönüm” ifadesi çok kullanıldığı için ilk akla gelenlerden biri dönüm olabiliyor. Ancak burada tanıma dikkat etmek gerek. Tanımda her bir parçası ifadesi kullanılıyor. Dönüm, arsanın metrekare cinsinden ölçü birimidir yani bir parça değildir.

İmar yasalarına göre araziler parçalara ayrılır ve bu parçaların direk bir ölçüsü yoktur. Bu parçalara da “Parsel” denilmektedir. İnternette 1 parsel kaç metrekare gibi çok soru sorulmaktadır ancak burada dikket edilmesi gerekilen nokta parsel bir ölçü birimi değildir. Örneğin 2 ayrı bir pasta düşünelim biri 6 parçaya biri 8 parçaya bölünsün . Biz bu pastaların parçalarına sırayla A pastasının 1 parseli, B pastasının bir pasteli deriz. Burada parça, dilim gibi ifadelere benzemektedir aslında.

Bir Arsanın Her Bir Parçası Ölçüsüne Ne Denir?

Birçok bilgilendirici yazı Parsel terimini bizim gibi dilim mantığıyla açıklamaz ama biz akılda kalıcı olması için böyle bir benzetme kullandık. Bu bilginin yanında birde Parsel’ler birden fazla kişiye, kuruluşa veya derneğe ait olabilirler.

Yazının sonucuna doğru geldiğimizde bir arsanın her bir parçası tanımının cevabı “PARSEL” dir. Bu soru şuan çok oynanan Codycross oyununda bir bulmaca grubunda geçmekte. Bu oyundan gelenler için o bulmaca grubundaki diğer soruların cevaplarını da sizin için derledik.

Codycross Dünyamız – Grup 1 – Bulmaca 6 Cevapları

Codycross Dünyamız – Grup 1 – Bulmaca 4 Cevapları
BULMACA SORUSU VEYA TANITIMICEVAP
Daire çizmek için kullanılan basit alet:
PERGEL
60’ların efsanevi Yeşilçam yıldızı, __ Doruk:
BELGİN
Süt, pirinç ve şekerle yapılan tatlı:
SÜTLAÇ
Çantada __, kolay elde edilir:
KEKLİK
Yat limanı:
MARİNA
Bir arsanın her bir parçası:
PARSEL
İşlenmiş hayvan postu imalatçısı veya satıcısı:
DERİCİ
Bulaşıcı hastalığın toplum içerisinde yayılması:
SALGIN
Güney Amerika’nın en uzun akarsuyu:
AMAZON
Bir anda oluşan tehlikeli durum:
BADİRE
Alna dökülen saç:
PERÇEM
Uzaktaki nesneleri görmeyi sağlayan alet:
DÜRBÜN
NASA’nın Ay’a insan gönderme projesi:
APOLLO
Süper kahraman Batman’in şehri:
GOTHAM
Uzun kulaklı havuçsever kemirgen:
TAVŞAN
Boyun bağı:
KRAVAT
Mahalle dostu market:
BAKKAL
Paulo __, Simyacı’nın yazarı:
COELHO

Bu konuda daha fazla çalışmaya Bulmaca soruları ve bulmaca cevapları sayfalarından ulaşabilirsiniz. Takipte kalın, keyifle kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.