Kategoriler
Genel Konular

Yaşam döngümüz,.,.

“Şu anda bir dönemden geçiyor”. Bu söylentiyi hepimiz muhakkak duymuşuzdur. Her bir İnsan yaşamı boyunca 9’ar yıldan oluşan dönemlerden geçer. Sözünü etdiyim dönemler Hava,Su,Ateş ve Toprak elementleri ile ilişkilidir.
Yaşamımızın 1.dokuz yılı doğumumuzdan 9 yaşımıza kadar olan Hava dönemidir. Zeka ve öğrenme dönemi. Bu dönemde İnsan yürümeyi, konuşmayı öğrenir. Okula gitmeye, okuma yazma öğrenmeye başlar.
2.dokuz yıl – 9 yaşımızdan 18 yaşımıza kadar olan Su dönemidir. Astrolojide su duygusallığı ifade eder. Su ilk en iyi arkadışımızın olduğu, birinden ilk kez hoşlandığımız insanın duygularıyla ilişkili olan dönemdir.
Hayatımızın 3.dokuz yılı 19-27 yaş arasındakı Ateş dönemidir. Kişiliğimizi “yaşam ateşi”nde döverek şekillendirmeye çalıştığımız hayatımızın en zor dönemi diye biliriz. 19-27 yaş arasındakı dönemde genellikle liseyi bitirir, bir çoklarımız gelecek hedfelerimizi belirleyerek üniversite kazanır,bazılarımız esaslı ve ya dolayı nedenlerden okumakdan vaz geçer ve ya okumak istemeyiz. Çalışma hayatına başlarız. Bir çoklarımız en ateşli aşklarımızı bu dönemde yaşarız. Sadece aşkın yeteceğini düşünerek evleniriz. Ve sırf bunun için eğitimimizden, karyerimizden vaz geçeriz. Kısacası, kendimizi “pişirdiğimiz” ya da “yaktığımız” bir dönem olduğu denile bilir.
4.dokuz yıl 28-36 yaşarası – Toprak elementi dönemidir: güvenlik, ayakları yere basma. Bu dönemde kendi mesleki hedeflerimiz ile kişisel amaçlarımızı belirgin hale getirmeye başlarız. Hayatımızdakı gelişmeleri daha temkinli karşılar, daha sabrlı, daha olgun davranırız. Ateş döneminde kurulan evliliklerle kıyasladığımız zaman bu dönemde kurulan evliliklerin daha uğurlu olduğunu görürüz.
Bu ilk 4 dönem yaşamımızın Esnek yanını oluşturur. 4 dokuz yılda kazandığımız bilgi ve deneyimlerle yaşamımızın Esnek yarısından Katı yarısına geçiş yaparız ve hayatımızın 5.dokuz yılı – “atladığım ne var” diye düşündüğümüz ikinci hava dönemi başlar. Kimliğimizi, mesleğimizi, ilişkilerimizi, evlilik hayatımızı, yaşadığımız toplumu gözden geçirerek yeniden değerlendirmeye, hayatta kaçırdıklarımızı yakalamaya çalışırız. Hayat kırkından sonra başlar 
Hayatımızın 6. Dokuz Yılı 46 – 54 yaş arası, ikinci Ateş elementi dönemi. Her zaman yapmak isteyip de yapamadıklarımızı ani kararlar alarak yapmaya başlarız. Yeniden yaşadığını hissetmek, heyecanlanmak bu döneme aittir.
Hayatımızın 7. Dokuz Yılı 55 – 63 yaş arası, ikinci Su elementi dönemi. Duygusal benliklerimizi ilkinden çok farklı bir biçimde, daha derin ve bilgelikle deneyimleriz. Kadınlar büyükanne olarak torunlarını, yeni bir kuşağı besleyip büyütme şansı yakalarlar. Erkekler ise üzerinde odakalndıkları “besleyici” rollerinden uzaklaşmaya başlarlar.
Hayatınızın 8. Dokuz Yılı 64 – 72 yaş arası: Yaşamı tümüyle deneyimlediğimiz, korkusuzca yaşadığımız ikinci Toprak elementi dönemi.
Yetmiş iki yaşını geçmeyi başaracak kadar şanslı olanlarımız üçüncü Hava dönemine girerek hayat yolculuklarına devam ederler,.,.,..

Yazar Hanzade İsmayıl

Hanzade İsmayıl,
Azeri Türkü,.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.