Kategoriler
Wordpress Eklentileri

WP – Konularınızın ne kadar paylaşıldığını gösterin (facebook,twitter,google .. v.s)

Şuanda makaleci.com dada kullandığım bir eklentidir arkadaşlar. Sosyal paylaşım sitelerinde konuların ne kadar paylaşıldığını gösterir. Şuanda desteklenen sosyal paylaşım siteleri: Facebook, google, twitter, linkedin, pinterest,stumbleupon. Ayrıca toplam paylaşım sayısınıda göstererek hepsinde ne kadar paylaşıldığını görebilirsiniz yada ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz. Jquery ajax, eklenti, bileşen cache ve ayar sayfasında tema destegide bulunmakta.

Kuaza tema testi  Bir başka WordPress sitesi

 Guncelleme ile eklenen tema: 2.2 Jumbo counter

Jumbo counter

İndir: WordPress.org eklenti sayfasi (Posts shared counter for social website) yada v1.0 Eklentiyi direct indir

Demo siteye göz atın: makaleci.com yada Diğer demo site

Eklenti kurulumu videolu anlatım: Sayfayı aşağıya doğru çekin, sonlara doğru videoları göreceksiniz.
Eklenti versiyonu: v1.0 (ilk versiyondur)
Bileşen desteği: 2 adet bulunuyor (harika bileşenler) :)
Eklenti cache desteği: Evet cache desteği bulunuyor (hem eklenti, hemde bileşenler için). Her blok için cache adıktan sonra sisteminize 0 sorgu yükü bindiriyor, çok dimi :) bu konuda detaylı bilgiyi konunun altından detaylı olarak yazacağım.

Hazır ve örnek kodlar eklenti ayar kısmında bulunmaktadır, buda size kıyağım olsun :)

Eklenti hakkında daha fazla bilgi ve özellik:

 1. Sosyal paylaşım sitelerinden sayfalarınızın ne kadar paylaşım aldığını oluşturduğu yeni tabloda saklar ve belirlediğiniz süre sonunda tekrar bu tabloyu günceller.
 2. Desteklenen sosyal paylaşım siteleri (suanki versiyonda) : Facebook, google, twitter, linkedin, pinterest, stumbleupon
 3. Paylaşım sayılarını ve paylaşma linklerini konu üstünde yada konu altında (otomatik), kod bilgisine gerek kalmadan gösterebilirsiniz.
 4. 3. kısımdaki özelliği ayrıca ajax desteği ile kullanarak sayfalarınızın açılış hızını artırabilirsiniz. Hemde daha hoş bir görüntü oluşturmuş olursunuz. Örnek makaleci.com da ajax ile gösterme özelliğini kullanıyorum ben. Çok tatlı dimi :)
 5. Ajax özelliğini kullanırken gecikme süresi ekleyebiliyorsunuz. Böylece sayfanız yüklendikten 1 yada istediğiniz bir süre sonra paylaşım alanı görüntülenir. Böylece sitenizin açılış hızına etki etmez ve yavaşlatmaz.
 6. Ajax ile gösterme özelliğinde birden fazla konu bulunan sayfalarda sırayla herbirine 100 milisaniye ekler ve aynı anda sisteme yük binmesini engeller.
 7. Ayar kısmından kendinize özel tema belirleyebilirsiniz yada kullandığınız temadaki paylaşım butonları yerine yerleştirebilirsiniz. Bunu yapmak çok kolay. Tema kısmından parametreleri kullanmanız yeterli. Örneğin yazının facebookda ne kadar paylaşıldığını göstermek için: {{facebook}} yada twitterda ne kadar twitlendiğini göstermek için: {{twitter}} parametrelerini kullanabilirsiniz. Olmadı bütün hepsinde ne kadar paylaşıldı göstermek isterseniz {{hepsi}} parametresi size yeterli olacaktır. Burdaki parametreler örnektir, daha fazlasını ayar kısmındaki parametreler bölümünde bulabilirsiniz.
 8. Ekstra css yada js ekleme özelliği yine ayar kısmında bulunuyor. Oluşturduğunuz tema parametreleri için özel css yada js tanımlayabilirsiniz.
 9. Eklenti kendi içinde bir cache özelliği barındırır (file cache değil), wordpress alt yapısını kullanır. Cachenin yenileneceği süreyi belirleyebiliyorsunuz, böylece her defasında istatistikleri güncellemek için sisteminizi yormayacak, zaman kaybettirmeyecek. Bu kısım her konu için 1 sorgu yükü ekler sisteminize..
 10. Bu eklentideki konuda paylaşım butonlarını gösterme özelliğini arama motorlarından gizleyebilirsiniz. Böylece gelen arama motorlarının sisteme, bu eklenti aracılığı ile yük bindirmesini engellemiş olursunuz.
 11. Eklentiyi silmeden deaktif edebilirsiniz, böylece admin kısmından konularınızın istatistiklerini güncelleyebilirsiniz. Bu şekilde deaktif ettiğinizde sisteminize herhangi bir sorgu yükü bindirmez. Ancak yeni konu eklediğinizde yada yenilediğinizde istatistikleri güncelleyerek konuyu hazır halde bırakır.
 12. Eklentiyi kurduğunuzda yeni bir tablo oluşturur ve bütün konularınızın istatistik bilgilerini burada düzenli bir şekilde saklar.
 13. Sitenizdeki bütün yazıları otomatik olarak güncelleme arayüzü bulunmaktadır. Böylece eklentiyi aktif etmeden önce sayfalarınızın istatistiklerini oluşturmu olursunuz. Yada siz bırakın ziyaretçiler girdikçe sayfaya ait istatistikler kendiliğinde oluşsun. ikinci önerimi uygulama kararı alırsanız ajax ile gösterme seçeneğini kullanmanızı öneririm.
 14. Eklenti 2 tane harika özelliklere sahip bileşen ile sisteminizi güzelleştirmek için geliyor.
 15. İlk eklenti sitenizdeki popüler yazıları listelemenizi sağlıyor. Özel tema beliryebilirsiniz eklentide olduğu gibi, parametreleri bileşenin altında bulabilirsiniz. Ayrıca demo sitedeki örnek kodlarda bulunuyor, başlangıç için o tema yapısını kullanabilirsiniz.
 16. Popüler yazıları listelerken herhangi bir kriter belirleyebilirsiniz. Örneğin sadece facebookda en çok paylaşılan konuları yada twitterda en çok twitlenen yazılarınızı listeleyebilirsiniz.
 17. İkinci bileşenimizde genel istatistikleri yansıtmanızı sağlıyor. Yani sisteminizde şimdiye kadar ne kadar paylaşım yapıldı, hangi sitede yapıldı gösterebiliyorsunuz.
 18. bu bileşende de tema desteği bulunuyor, herhangi bir kod bilgisine gerek kalmadan parametreleri kullanarak bloğunuzu şekillendirebilirsiniz.
 19. Yukarıdaki iki eklentide cache özelliği ile geliyor ve ayar kısımlarından cachede kalmasını istediğiniz süreleri belirleyebiliyorsunuz. Cache li konumdayken iki eklentide sisteminize 0 yük bindirir, ancak cache alacağı zaman 1 yad a2 sorgu ile sisteminizi ziyaret ederki buda çok çok iyi bir rakam bence.
 20. Bileşenleri birden fazla kere ekleyebilişiniz. Böylece bir bölümde popüler facebook paylaşımlarını, diğer bölümde popüler twitter paylaşımlarını gösterebilirsiniz.
 21. Eklenti iki dil seçeneği ile geliyor, ingilizce (berbat) ve türkçe. Bu dil özelliği sadece admin için bulunuyor, böylece kullanıcı arayüzünde ekstra fonksiyonların yüklenmesini engellemiş oluyoruz.


Örnek resimler ile size ufak anlatımlar yapayım

Eklenti ayrı olarak iki adet bileşen ile geliyor. yine makaleci.com da sağ tarafta birisini görebilirsiniz. Bu bileşen sitenizde en çok paylaşılan konuları listelemenize olanak sağlıyor. Ayrıca bu listelemeyi sadece facebook, twitter gibi sitelere görede yaptırarak sadece belli sitelerde paylaşılan popüler konuları listeleyebilirsiniz. Diğer eklentimizde bütün konuların facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde toplamda ne kadar paylaşıldığını listeler.

Amatör Şarkı  Sevdana gönül verdim düşürdün beni dillere  Amatör videolar İnternet Dünyası

Diğer bileşenimizde sitedeki toplam paylaşım sayılarının istatistiğini verir. Örnek aşağıdaki resim:

Makale Yazıları  Güncel bilgi deposu

Eklentiyi yükledikten sonra kod bilgisine gerek kalmadan sitenizde yayınlamaya başlayabilirsiniz. eklenti ayar kısmında yazı üstüne yada yazı altına ekle seçeneğini aktif etmeniz yeterli. Görünecek bölüm içinde kendi temanızı belirleyebiliyorsunuz, ayar kısmında gerekli parametreler ve açıklamar bulunuyor ancak konu altında tanıtımdan sonra detaylı bir çok kombinasyonu yazacağım.Eklenti kurulum videosu:Eklenti kullanımı ve konularda gösterimi:

Not: yukarıdaki videoda en sona doğru echo etmeyi unutmuşum, neden çalışmıyor diye kafayı yiyordum az daha :D ornek böyle olacak:

echo $manuelarray["facebook"]." - facebookda paylasilma sayisi";


Eklenti bileşen ekleme ve ayarları:Manuel kod etleme veya sonuclari ARRAY ile donderme:

Eger siteniz magazine bir tema ise bazen duzmantik otomatik konuya ekle ozelligi guzel durmaya bilir. Konu icinde farkli bir yere yerlestirmek isteyebilirsiniz, bunun icin asagidaki manuel kodlari kullanabilirsiniz.

Admindeki tema destegi ile gosterme kodu:

if(function_exists('sayfadagoster_kpst')){
echo sayfadagoster_kpst();
}

Sonuclari array ile dondermek icinde bu sekilde kullanabilirsiniz:

if(function_exists('sayfadagoster_kpst')){
echo sayfadagoster_kpst(true);
}

Yukaridaki sorgu sonucunda geri donen deger array:

array(9) { 
["facebook"]=> int(0) 
["twitter"]=> int(0) 
["google"]=> int(0) 
["linkedin"]=> int(0) 
["stumbleupon"]=> int(0) 
["pinterest"]=> int(0) 
["hepsi"]=> int(0) 
["post_url"]=> string(59) "http://makaleci.com/dersler/wordpress/php_file_cache/?p=539" 
["post_title"]=> string(14) "Görüntü0484" }


Ipucu: Temanizda manuel eklemeniz gerekirse kodu, ilk bolumdeki array’siz kodu kullanin. Admindeki tema kismini istediginiz gibi degistirip ajax’ida aktif edin. Sonrada keyfiniz dort-kose :DEklenti ve bileşenlerin sorgu sayıları

Ben tasarladığım herşey de minumum sistem kaynağı tüketmesi için çalışırım. Nitekim bu eklentide elimden gelen en iyi optimizasyonu yaptığımı düşünüyorum.

Bilgi: Birden fazla konu listelenen sayfalarda her konu için 1 sorgu oluşturmaktadır. Yani ana sayfada 10 konu liseleniyorsa eklentiyi kullanan, o zaman 10 sorgu yapmış olur. Bunun çok fazla önemi bulunmamaktadır, cache eklentileri yada özellikli temalar sayesinde yine hız en iyi dereceye çekilir. Hız’a önem veriyorsanız ajax özelliğini kullanmanızı tavsiye ederim..

Konu üstündeki yada altındaki gösterimin sorgu sayısı

Bu kısım databasedeki tablodan sorgu yaptığı için 1 sorgu olarak sisteme yük bindirir. Bu 1 sorgu cache’li iken gerçekleşen sorgu sayısıdır. Eğer cache süresi bittiyse yenilerken 2 sorgu olur.

Bileşenlerin sorgu sayıları

İki bileşende sisteme 0 yük bindirir, yani 0 sorgu sayısı oluşturur. Ancak cache süresi bittikten sonra yenileme işlemi sırasında ki sorgu sayısı 2 ye çıkar.

gördüğünüz gibi çok büyük sorgular değil en azından böyle harika bir eklenti için :)

Guncelleme v2.2:
Eklenti 2.2 versiyonuna guncellendi arkadaslar. Bu guncelleme ile yeni dil de eklendi. Sirpca dilini eklememde bana yardimci olan Borisa Djuraskovic – (http://www.webhostinghub.com) arkadasima cok tesekkur ediyorum.

Guncelleme ile yeni jumbo tasarim eklendi, kodlar admin ayar sayfasinda bulunuyor. Nasil gorundugune buradan bakabilirsiniz.

Yazar selçuk KILIÇ

Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur - Konfüçyüs - Yazilarimi artik kuaza da yayinliyorum (zamanim oldukca) :)

“WP – Konularınızın ne kadar paylaşıldığını gösterin (facebook,twitter,google .. v.s)” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.